Вече шести ден поред любители на силните усещания се надбягват с расови бикове по улиците на испанския град Памплона. Красивите животни са отглеждани специално за корида.
В България също има две подобни стопанства за елитни бикове - в Сливен и край София. Целта им обаче е друга.

В Станцията за изкуствено осеменяване край София има 14 елитни животни за разплод от породите черно-шарена и кафява.

Повечето бикове са български, но има и като Петер, който е роден в Австрия. За две-три години, след като достигне полова зрялост, всеки от биковете в станцията ще даде около 25 000 дози генетичен материал.

Те се запазват замразени, готови за бъдеща употреба. Мтериалът се взима всяка седмица в понеделник, сряда и петък. Всяка доза преминава през внимателна обработка, преди да бъде съхранена в националната генетична банка на станцията.

Те са с много високи генетични заложби и поколението, което ще оставят е с много висока продуктивност и ще задоволи всеки стопанин.

След като качествата на поколението бъдат доказани, материалът се използва за осеменяване из цяла България. Данните са включени в специални каталози. Така елитните бикове ще станат бащи на най-млечните крави в страната, без никога през живота да видят истинска женска. Дори при взимането на материала, за примамка се използва друг бик.

Станали символ на страната си, испанските бикове са отглеждани, за да намерят смъртта си на арената.

Българските елитни животни се отглеждат за поколение. И тяхната съдба обаче е тъжна.

Еми съдбата им е като на другите животни. Предават се на месокомбинатите. Защото стават много големи и не стават за естествено покриване, това са животни по тон, тон и двеста след края на продуктивния период.

Годишно издръжката на един елитен бик за разплод струва около 4 800 лева.