
Семейство от Бургас похарчи повече от хиляда долара за такъв екперимент, но получи само забрана да влиза в Съединените щати.
Елена и съпругът й търсят възможност да емигрират. Попадат на фирма, чиято оферта включва транзитна американска виза като част от ваканционно пътуване до Панама.
"Имайки предвид, че Щатите са само от емигранти, никой не ги е е чакал, никой не ги е калесвал. Те просто са заминали по някакъв начин и са се устроили", казва Елена.
С тази логика семейството плаща по 550 долара, за да влезе в Панама. Официлно таксата за такава виза е 20 британски лири. На черно обаче американска бизнес виза върви по 6 000 долара.
В два отделни договора фирмата се ангажира срещу 1 140 долара да посредничи при издаването на визи за Панама и Съединените щати. 20 долара струва консултацията как кандидатите да се държат по време на интервюто в американското консулство. Резултатът е, че след преглеждането на документите, семейството получава любезен отказ.
Според юристите договорът за услугата виза за Панама е изпълнен 100%.
За американската виза се кандидатства лично. Право на консулството е да откаже и да не даде мотив. Това и всички условия за получаване на виза са посочени в интернет страницата на американското посолство.
Елена е избрала друг вариант. С панамската виза тя остава в Бургас. Тя е седмият подобен случай. В съда обвиненията за измама няма да издържат, защото всички условия са приети доброволно.
От фирмата твърдят, че са предупредили за риска.