Бавят се търгове за консумативи, скъпоструващи и поддържащи живота медикаменти, което подлага на риск живота на хиляди пациенти, заявиха от Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания. Според организацията единственият критерий при обявяването на търговете е най-ниската цена на медикаментите, без да се взема предвид тяхното качество. По думите на Димитров основният проблем на пациентите с бъбречни заболявания е ниското качеството на хемодиализата у нас. С години пациентите са на диализа и чакат за трансплантация на бъбреци, някои от тях така и не я дочакват, коментира Димитров.
При пациенти, които са повече от 4-5 години на хемодиализа започвали необратими увреждания на част от органите, което подлага на риск живота им и обезсмисля трансплантацията. Според него при всяка следваща донорска ситуация годните за трансплантация стават все по-малко, което се дължи на некачествената и недофинансирана диализа.
По данни на Изпълнителната агенция по трансплантация, цитирани от Димитров, около 730 души чакат за трансплантация на бъбрек, а около 3000 пациенти са на хемодиализа. От асоциацията заявиха, че Фонда за лечение в чужбина не работи ефективно, тъй като все още много пациенти чакат за лечение зад граница. Няма яснота какво се случва с този фонд, премиерът се ангажира той да заработи, но институциите не правят нищо, някой нарочно бави нещата, коментира Иван Димитров.
По повод Световния ден на хората с бъбречни заболявания - 11 март, от асоциацията призоваха обществото да се замисли върху проблемите на донорството и върху това, че никой не е застрахован да изпадне в ситуацията на чакащите за трансплантация пациенти.
