Самоосигуряващите се лица са адвокати, юристи, лекари и хората със свободни професии. В момента те имат право да се осигуряват минимум на 420 лева и максимум на 2000 лева на месец.
Според експертите на НОИ, масово хората се осигурявали на максималния праг, за да получават колкото се може повече пари за болнични или майчинство. А в края на годината изравнителната им данъчна декларация показвала по-малки доходи. Така се точели пари от осигурителния институт.
"Осигурителните вноски, които те са правили, се връщат от НАП, но не връщат паричните обезщетения. Това е лошата страна. За да няма вече такива лошотии, ние правим обратното - осигуряват се на минималния осигурителен доход, без да избират", каза Емил Мирославов, експерт МТСП.
Така, ако промените станат факт, над 200 хиляди души ще бъдат задължени да се осигуряват на минимума от 420 лева на месец. Т.е. принудително ще плащат по-малко в НОИ, но и ще получават в пъти по-малко, ако вземат болничен или майчинство. Чак на края на годината ще се прави изравнение - ако годишната данъчната декларация докаже по-високи доход, хората ще си доплатят за осигуровки, а НОИ ще доплати за обезщетението. Така адвокатката Диана Христова може да излезе в болничен сега, но да получи полагащата й се сума чак догодина.
"Това е опит да се постави една голяма група каквато са самоосигуряващите се в неравностойно положение спрямо другите участници в осигурителния процес. Което освен че е противоконституционно, е и дискриминация", коментира Диана Христова, адвокат.
Според юристката, подобна промяна би сринала осигурителната система, тъй като независимо колко ще плати накрая, държавата ще е получила в пъти по-малко под формата на осигуровки. Христова смята, че тези, които злоупотребяват са единици.
"В нашата държава е характерно това - за да се справим с частния случай, да накажем общия", каза Христова.
Предложението тепърва предстои да бъде обсъдено със социалните партньори. До края на месеца ще влезе за дискусия и в парламента.