Партия "Атака" и нейното "особено мнение" по някои въпроси са станали причина да не се стигне до консенсус по време на Консултативния съвет за национална сигурност при президента. Това стана ясно по думите на Румяна Бъчварова, началник на кабинета на премиера Борисов.

"Консултативният съвет е един от форумите, на които президентът се опитва да постигне общо политическо съгласие по теми, свързани с националната сигурност. На този съвет не се вземат решения освен с консенсус", обясни в предаването "Тази сутрин" Бъчварова.  "Това, което беше съобщено след Съвета, бяха темите, които са обсъждани, но общо съгласие по прилагането на тези мерки няма".

"Целта на този орган е постигането на общи политически позиции. Това което беше постигнато на този съвет е яснота по позициите на всяка една политическа партия. "Атака" беше с нейното особено мнение, затова нямаше обща резолюция на този консултативен съвет", обясни Румяна Бъчварова.

"Атака и в предишните дни представи предложение от мерки, основно законодателни, които са в основата на тяхните политически тези. Сред всички крайни мерки, които предлагат от партията, е да се направи специална политика по отношение на ромите, със специални наказания и мерки. Това стана и причината да не се стигне до решение. Всички останали политически партии смятат, че престъпността не може да се дели на ромска или друга, тя е криминална", обясни Румяна Бъчварова.

"Институциите в България функуонират след събитията"

Според анализатора Татяна Буруджиева този Съвет е показал блестящо как институциите в България функционират – след събитията.

"Тази институция не е НПК, но тя може да бъде свикана предварително, да се обединят политическите сили и да изработят някакви политики относно, например купуването на гласове". Според нея обаче още по-важно е, че след Консултативния съвет за национална сигурност е станало ясно, че законът ще се спазва "избирателно, само за тези, които имат три дела".

"Тези висящи дела са със срок на давност. Така че единственият начин да бъдат наказани е да се направи проверка в НАП, полицията", заяви Татяна Буруджиева.

Според анализатора нещата, които се случват са безумие. Буруджиева даде за пример бившият кмет на Хасково, който отново е кандидат за поста.

"Той е с пет висящи дела и още не се е отчел за предишната си кампания", коментира Буруджиева.

"Вече 20 години си правим проверки, на всички е ясно как ще свършат те", коментира Буруджиева възложените проверки на Кирил Рашков и роднините му.

За купуването на гласове

"Това явление е много тревожно. Промяната в законодателство се опитва да избегне тези случаи", обясни Румяна Бъчварова. "По тревожната тема обаче е как събитията в Катуница може да компрометират самите избори. Защото извън конкретните криминални прояви, политическата атмосфера се променя и резултатите на изборите могат да бъдат променени. Електоралната картина в такава ситуация е по- различна от нормално състояние".