"Консултативният съвет е един от форумите, на които президентът се опитва да постигне общо политическо съгласие по теми, свързани с националната сигурност. На този съвет не се вземат решения освен с консенсус", обясни в предаването "Тази сутрин" Бъчварова. "Това, което беше съобщено след Съвета, бяха темите, които са обсъждани, но общо съгласие по прилагането на тези мерки няма".
"Целта на този орган е постигането на общи политически позиции. Това което беше постигнато на този съвет е яснота по позициите на всяка една политическа партия. "Атака" беше с нейното особено мнение, затова нямаше обща резолюция на този консултативен съвет", обясни Румяна Бъчварова.
"Атака и в предишните дни представи предложение от мерки, основно законодателни, които са в основата на тяхните политически тези. Сред всички крайни мерки, които предлагат от партията, е да се направи специална политика по отношение на ромите, със специални наказания и мерки. Това стана и причината да не се стигне до решение. Всички останали политически партии смятат, че престъпността не може да се дели на ромска или друга, тя е криминална", обясни Румяна Бъчварова.
"Институциите в България функуонират след събитията"
Според анализатора Татяна Буруджиева този Съвет е показал блестящо как институциите в България функционират – след събитията.
"Тази институция не е НПК, но тя може да бъде свикана предварително, да се обединят политическите сили и да изработят някакви политики относно, например купуването на гласове". Според нея обаче още по-важно е, че след Консултативния съвет за национална сигурност е станало ясно, че законът ще се спазва "избирателно, само за тези, които имат три дела".
"Тези висящи дела са със срок на давност. Така че единственият начин да бъдат наказани е да се направи проверка в НАП, полицията", заяви Татяна Буруджиева.
Според анализатора нещата, които се случват са безумие. Буруджиева даде за пример бившият кмет на Хасково, който отново е кандидат за поста.
"Той е с пет висящи дела и още не се е отчел за предишната си кампания", коментира Буруджиева.
"Вече 20 години си правим проверки, на всички е ясно как ще свършат те", коментира Буруджиева възложените проверки на Кирил Рашков и роднините му.
За купуването на гласове
"Това явление е много тревожно. Промяната в законодателство се опитва да избегне тези случаи", обясни Румяна Бъчварова. "По тревожната тема обаче е как събитията в Катуница може да компрометират самите избори. Защото извън конкретните криминални прояви, политическата атмосфера се променя и резултатите на изборите могат да бъдат променени. Електоралната картина в такава ситуация е по- различна от нормално състояние".