В началото на годината министърът на труда Тотю Младенов обяви списък със 72 фирми, които дължаха за заплати 19 милиона лева. Тогава министърът се закани, че фирмите, които не са изрядни в това отношение отиват на прокурор.
Почти година по-късно 40 фирми са се издължили напълно. Пет изобщо не са плащали заплати, а 12 не са плащали заплати само в края на лятото. Вероятно обаче това не са всички фирми-длъжици. Ако работниците не са се оплакали в Инспекцията по труда или оттам не са ги хванали, фирмата със сигурност не е попаднала в статистиката.
Христо Алексиев е един от многото българи, които не са получавали заплата от пролетта. Това го принуждава, както и много негови колеги, да напуснат фирмата, в която работят.
„Над 1300 лева, което може би изглежда смешно за хората в столицата, но това са ми заплатите за 4 месеца и половина, което за мех е важно”, казва Христо.
От началото на годината до края на октомври трудовите инспектори са съставили почти 2 хиляди акта за забавени заплати и са помогнали за изплащането на 63 млн. лева.
Докато бизнесът изглежда се е дисциплинирал през изминалата година, държавата не спазва същото поведение. Задълженията към бизнеса са се запазили почти без промяна през цялата година - около 430 милиона лева от републиканския бюджет и общините.
„Проблемът е, че даже тези 200 милиона, които са от бюджета, ако се разплатят в един момент, те ще развържат много по-голям размер между фирмени задъления. А там проблемът е изключително сериозен”, коментира Камен Колев от Българската стопанска камара.
Така междуфирмената задлъжнялост би спаднала с между 5 и 10 милиарда лева.
„Ние се опитвахме да проявяваме търпимост. Както на него му трябват 100 хиляди да си плати не знам, кредит или дълг, така на мен ми трябват 100 лева, за които работих 2 седмици, да си платя тока”, допълва още Христо Алексиев.
Работодателят на Христо обясни, че наистина има трудности в погасяването на данъчните си кредити. Обеща да изплати 30 процента от дължимото за заплати до края на месеца.
Инспекцията по труда регистрира и още една притеснителна тенденция. Трудовите инспектори са хванали два пъти повече работодатели, които наемат служители без трудови договори в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи както на засиления контрол, така и на по-големия брой нарушители.