
С пълен успен завърши полетът на космическия кораб "Шънчжоу-5" с първия китайски космонавт. Това заяви днес председателят на Държавния съвет на Китай. До две години Китай ще извърши втори пилотиран космически полет, заяви говорител на китайската космическа програма.
Спускаемият апарат с 38-годишния Ян Ливей на борда се приземи благополучно на територията на автономния район Вътрешна Монголия в 1,23 ч. българско време. Спасителният екип откри капсулата в степта, на около 5 км от предварително набелязаното място. Китайската телевизия показа как широко усмихнатият Ян сам напуска капсулата. Състоянието му бе оценено от лекарите като нормално.
Корабът "Шънчжоу-5" направи 14 обиколки около Земята за 21 часа като прелетя над 600 000 километра. Така Китай стана третата страна след САЩ и Русия, която извърши пилотиран космически полет. Премиерът поздрави по телефона първия китайски космонавт с благополучното му завръщане на Земята.
Министърът на науката и технологиите заяви, че първият успешен пилотиран космически полет се равнява по значимост с първия опит на Китай с ядрена бомба преди 39 години.
Агенция "Ройтерс" коментира, че успешната мисия в космоса подчертава нарастващата мощ на Китай - страната с една от най-бързо развиващите се икономики на света.
В превод на български, името на космическия апарат "Шънчжоу" означава "божествен кораб". Неговият успех е резултат от 11-годишна изследователска програма.
Пресаташето на Китайското посолство в София Цуй Джъмин уточни, че от 92-ра година досега космическата програма е струвала около 2,2 милиарда долара.
"Тези пари ще допринесат за нашата икономика", заяви Цуй Джъмин.
Научната програма предвижда изграждане на китайска космическа станция. Освен това, учените работят по план за изледване на Луната, който ще доведе до изпращане на китайски космонавт на лунната повърхност.