
Американският президент Джордж Буш заяви, че терористичните атаки в Близкия изток са сериозна пречка за създаването на независима палестинска държава. Изявлението на държавния глава бе по повод на експлозията в ивицата Газа по-рано днес, която отне живота на трима американци.
Това е първото нападение срещу американски цели в Близкия изток от началото на палестинската интифада преди три години. Вашингтон призова всички граждани на Съединените щати да напуснат Газа.
Инцидентът станал преди обяд недалеч от контролно-пропускателния пункт Ерец на границата между Газа и Израел. Конвой от три американски дипломатически автомобила, придружени от палестински полицейски ескорт, преминавал край бензиностанция в покрайнините на град Бейт Лахия, когато станала експлозията. Предполага се, че взривното устройство е било заложено на пътя и е задействано с дистанционно управление. Всичките жертви са американци. Според американски дипломатически източници в унищожения от взрива джип "Чероки" е пътувала охраната на дипломатите. Израелските сили за сигурност уточниха, че тримата загинали са бодигардове, а раненият е дипломат. Израелското радио съобщи, че в конвоя са пътували представители на ЦРУ и сътрудници на американския пратеник за Близкия изток Джон Улф. Самият той обаче не бил в района.
Палестинското ръководство осъди атентата, а президентът Ясер Арафат назначи комисия, която да разследва случая. Основните радикални палестински групировки - "Хамас" и "Ислямски джихад", отрекоха да имат връзка с атаката. Малко след експлозията израелски танкове и хеликоптери навлязоха в северната част на ивицата Газа и се отправиха към района на инцидента.
Часове преди атентата в ивицата Газа, Съединените щати наложиха вето на резолюцията, която осъжда Израел за изграждането на защитна стена на Западния бряг. В документа, внесен от Сирия, се твърди, че строежът е в разрез с международното право и се настоява за спирането му. Резолюцията беше подкрепена от десет страни, в това число от постоянните членки Франция, Русия и Китай. България и още три държави - Германия, Великобритания и Камерун, се въздържаха.