Коридорите във второ ДКЦ в Плевен тази сутрин са празни. Пред дежурните кабинети са дошли само пациенти със спешна нужда от лекар. Малцината пациенти приемат и подкрепят стачката на личните лекари.
„Това е тяхно право да стачкуват, защото без пари не може да се работи, някак си не става”, каза Владимир Цеков.
Макар повечето кабинети да са затворени, тук има и лични лекари, които работят въпреки стачката.
„Най-вече, което ме мотивира да работя днес е изказването на Бойко Борисов снощи, че парите са преведени. Аз дълбоко се надявам в неговата искреност и точност, и мисля, че няма да ни подведе и че утре, другиден ще си получим парите”, каза д-р Юлия Илиева, общопрактикуващ лекар ДКЦ 2 Плевен.
Не забавените пари, а драстичното намаляване на талоните за профилактични прегледи и прегледи при специалист тревожат личните лекари в Плевен.
Ние дефакто няма да имаме средства да правим профилактика на хората с тези лимити, това за мен е най-големия проблем, със всичко друго ще се справим, каза д-р Илиева.
Затова едно от основните искания на личните лекари е увеличаването на талоните. В Плевен протестите ще продължат до края на седмицата.
Личните лекари във Варна няма да стачкуват, тъй като по сметките на част от тях вече са преведени дължимите суми от НЗОК. Д-р Тодоров днес е на работа по график. Все още не е получил пари по сметката си, но въпреки това е на мнение, че ефективните стачни действия са крайна мярка.
"Аз мисля, че на едно такова правителство в криза винаги трябва да се дава шанс. Никак не е лесно да се работи в хроничен недоимък на ниво държава. В обстановка на все по-нарастваща безработица и намаляващи приходи по линия на здравно осигуряване от хората, тъй като са останали без работа и всички ние сме склонни да приемем тези обяснения", каза д-р Стефан Тодоров, личен лекар.
Много джипита от Варна са настоявали за ефективен протест още преди дни, но се стига до уговорката да се изчака 48 часа. Някои лекари от града вече са получили парите си, а за останалите е нужно технологично време да се обработят данните. Въпреки това семейните лекари настояват за гаранции, че това повече няма да се повтори.
Семейните лекари във Варна са били 290. Само за година обаче са се отказали близо 60, заради несигурните условия на труд и забавянето на парите и са предпочели частната практика.