Левицата, ДПС и десните разкритикуваха липсата на политики при изработването на бюджета на ДОО за догодина. Общият аргумент, с който се противопоставиха на проекта и обявиха, че ще гласуват против е, че в него се залага само на орязване на разходите, в услуга на фиска.

ДПС ще гласува "против", защото бюджетът не допринася за повишаване социалната защита на гражданите за 2011 г. Хасан Адемов посочи, че вече втора година няма нито осъвременяване на пенсиите, нито дори индексация. ДПС смята за възможно да бъдат индексирани пенсиите с размера на инфлацията, посочи той. Избирате неудачния път на увеличаване на осигурителните вноски и минималните осигурителни прагове, подчерта Адемов. Той отбеляза, че броят на осигурените не кореспондира с броя на заетите лица от данните на НСИ.

И левицата, и ДПС обърнаха внимание, че не може да се обсъжда проектобюджетът на ДОО за 2011 г., без да бъдат представени отчетите за 2008 и 2009 г.    

Това е първият бюджет, който влиза с такава семпла обосновка и мотивация, коментира бившият социален министър в кабинета "Станишев" Емилия Масларова. По думите й, пенсиите са под точката на замръзване, няма поглед към минималната пенсия, вдовишките пенсии. В т.нар. малка кошница са 10-те процента инфлация, които не може да не се отразят на пенсионерите, припомни Масларова. Тя сравни пенсионната система през последната година с пинг-понг топче, защото мнозинството ту намалява, ту увеличава вноските.

Според Коалиция за България трябва сериозно да се помисли и върху обезщетенията при бременност и майчинство. За пример Масларова посочи, че за периода 2005 г.-2008 г. техният размер е бил увеличен 300 пъти. От левицата попитаха и защо за поредна година максималният осигурителен доход остава 2 000 лв., което защитава богатите.  

В отговор управителят на НОИ Христина Митрева обясни, че разходите за пенсии са 9,6 процента от БВП. В същото време, по думите й, заради по-високите новоотпуснати пенсии средният размер на практика ще се увеличи с 2 лева - от 263 лева на 265 лева.

Митрева допълни, че разходите за обезщетения за майчинство нарастват с 80 млн. лева и за 2011 г. са предвидени 430 млн. лева. Тя посочи, че за обезщетения за безработица се отделят 328 млн. лева, защото пада ограничението за максимален размер и безработните получават 60 процента от възнаграждението си преди настъпване на риска. Митрева отбеляза, че периодът на осигуряване трябва да бъде обвързан с размера на получаваните възнаграждения.

От Синята коалиция разкритикуваха липсата на яснота по ангажимента на държавата като осигурител. Увеличената осигурителна тежест генерира безработица и повишава дела на сивата икономика, каза Цветан Костов.

По думите му, с въвеждането на минимален диференциран осигурителен доход за самоосигуряващите се осигурителните вноски ще станат непосилни за много хора. Решенията, посочи депутатът, са в засилване ролята на втория и третия осигурителен стълб, а не в по-високите вноски. Другата посока е подобряване на бизнес средата.

С бюджета на ДОО се постигат две основни цели, посочи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Едната е намаляване на дефицита, натрупан през годините в ДОО, който е над 2 млрд. лева и той се редуцира с 669 млн. лева. Младенов отбеляза, че сега 40 процента от приходите в държавното обществено осигуряване са от вноски, а с проектобюджета за догодина постъпленията от трансфери и вноски стават близо 50 на 50.

По този начин се освобождава ресурс за други дейности, обясни Младенов. За 2010 и 2011 г. правителството намалява осигурителната вноска с 0,2 процента, с което помагаме на бизнеса и даваме устойчивост на системата на държавното обществено осигуряване, отбеляза министърът.