***
"Бюджет, здраве, избори - трите кита на новия сезон", е анализът в "24 часа" на политолога Румяна Коларова. Според нея три са основните теми, които ще доминират през новия политически сезон и ще бъде показателно как управляващи и опозиция ще ги дебатират. Най-важната тема, свързана с големите очаквания за край на безотговорността на политическия елит, е изборното законодателство. Българската демокрация беше на път да аварира не само заради разрастващите се изборни измами, но и защото избирателните закони се създаваха и променяха в навечерието на изборите. Втората голяма тема ще бъде бюджет 2011 г. Ако той не се нуждае от актуализация, ГЕРБ непрекъснато ще коментира това като своя политическа победа, особено в предизборния период. Третата голяма тема неизбежно ще бъде здравната реформа. През последната година статуквото на здравната система тотално се разпадна под натиска на пациентски организации и бюджетен дефицит, посочва Коларова.
***
Бойко Борисов обмисля дали да не смени военния министър Аню Ангелов, според информация в "Труд". Премиерът бил бесен от три гафа на подопечния си. В тв интервю Ангелов обявил, че Сирия разработва ракети срещу нас. Последвала светкавична нота от Дамаск и заплаха да скъсаме дипломатическите отношения. Наложила се спешната намеса на външния министър Николай Младенов. Борисов се ядосал и на ангажимента, поет от Ангелов в САЩ, че може да пратим боен батальон срещу талибаните в Афганистан. Не му харесало и задълбочаването на конфликта с президента Георги Първанов заради военното разузнаване. След 15 септември се чакал нов ремонт на правителството.
***
"Наесен войната между хранениците ще се ожесточи", коментира "Труд". Отбелязва се, че в началото на новия политически сезон Иван Костов и Волен Сидеров си спретнаха компромат с давност от 25 години. Някой някого бил изнудвал тогава, а другият искал да управлява ДАНС сега. Партията на Бойко Борисов има шанса да управлява по време на война на превърналите се политически лакеи в "хранени хора". Лидерът на "Атака" Волен Сидеров е храненик на Борисов, така както и много от хората на Иван Костов станаха "храненици" на премиера. Някои от членовете и привържениците на ДСБ, персони от най-тясното обкръжение на Костов, са във властта: и заместник-министри, и шефове на агенции. Това важи и за БСП, и за една част от ДПС, които се чувстват добре под крилото на управлението на ГЕРБ. Тази война на "хранениците" има много проста цел: кой ще се хареса повече на Бойко Борисов и кой ще оцелее покрай него.
***
"Костов бесен, че не може да осребри подкрепата си за властта", пише на първа страница "Атака". Иван Костов е изключително изнервен, освен заради разпада на ДСБ по места (в Кърджалийско структурите в четири града му обърнаха гръб), но и заради факта, че вече година от управлението на ГЕРБ не може да материализира участието си във властта. Това стана ясно вчера, когато Костов заплаши правителството, че вече мислел за Министерски оставки.
***
"Да вярваме ли безрезервно на учителите си по демокрация", коментира "Сега". Според автора това, което липсва в обществения дебат, е ясно изразената гледна точка, че не всичко, което диктуват, смятат или правят цивилизовани и напреднали страни, е прекрасно и достойно за подражание. След 20 години проби и грешки уж го знаем, но всеки недъг бива преглътнат, щом се сблъска с практиката на "другите". Умни хора от властта добре
знаят кое е хубаво, кое не, но в името на управленската целесъобразност спекулират с тази обществена инерция. Няма кой да каже, че "другите" също си имат проблеми и ако някой там лъже, краде или репресира, то за нас е неприемливо.
***
"Шефовете на МВР и МО се разпореждат като феодали", казва в интервю за "Сега" Николай Слатински, експерт в областта на националната сигурност. Според оценката му като екипи - министри и заместник-министри на силовите ведомства - това правителство превъзхожда последните няколко. Въпросът обаче е в друга плоскост и има три измерения. Първо, МО е претоварено с разплащания. В сравнение с нашите съюзници страната ни поддържа една от най-скъпите за данъкоплатеца системи за отбрана. Второ, тежък проблем при правителството е, че то не знае за какво му е властта, накъде да води държавата. Неговият мениджмънт е инстинктивен и пропаганден. Трето, МВР и МО боледуват от болестта, особено ярко проявяваща се при това управление - когато всеки ръководител на държавно ведомство се разпорежда като безконтролен феодал.
***
"Медиите водят злостна кампания срещу лекарите", отбелязва в интервю за "Новинар" Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа". По думите му ако има промяна в политиката, няма да има причина за протести на здравните работници. Ако има протести, то те ще са икономически мотивирани, защото политически демонстрации отдавна вече у нас не се правят. Никой не иска да сваля ГЕРБ, хората настояват не за увеличаване на заплатите, а запазване на статуквото. Те знаят, че не е възможно увеличение в момент на криза. Според Тренчев има злостна кампания срещу лекарите. Правят я медиите, които заблуждават премиера, като му внушават, че заплатите в системата са космически.
***
"Кабинетът има воля да се справи с пенсионната реформа", смята Иван Нейков, член на Консултативния съвет по пенсионната реформа. В интервю за "Монитор" той отчита, че пенсионната реформа ражда повече негативни настроения, отколкото позитивни. От тази гледна точка отговорността, която трябва да поеме правителството, е много голяма. Защото, ако чакаме да стигнем до момента, в който всички ще кажат, че са съгласни, ще видим как цялата ни осигурителна система рухва. Тогава всички ще се затичат да я спасяват, но ще бъде късно, предупреждава Нейков.
***
В интервю за "Труд" Красимир Влахов, председател на Софийския районен съд коментира някои проблеми от правораздаването. По думите му противоречивата съдебна практика продължава да бъде твърде много. Тя злепоставя авторитета на съда, а същевременно е много вредна за правата на гражданите и за интересите на бизнеса. Съдът трябва да е предвидим, доколкото е възможно. Добре е, че тълкувателната дейност на Върховния касационен съд се активизира в пъти през последните години, смята Влахов.
***
"БСП пак иска комисия за здравната каса", съобщава "Труд". Парламентарна анкетна комисия да провери как се е стопил резервът на здравната каса. Това ще бъде едно от предложенията на социалистите през новия политически сезон, съобщи вчера депутатът Антон Кутев. Досега червените три пъти опитваха неуспешно да прокарат идеята през Народното събрание, но срещаха твърдия отпор на мнозинството.
***
"Ще помогнем на певците, но и те да са се грижили за себе си", цитира "Труд" изявление на министъра на културата Вежди Рашидов. "Нищо не е горяло, архивите са запазени", заяви той по повод оплакванията на няколко естрадни звезди от ниските им пенсии, заради "изгорелите архиви на Концертна дирекция". По този повод вчера Рашидов и социалният министър Тотю Младенов в присъствието на управителя на НОИ Христина Митрева се срещнаха с премиера Бойко Борисов и го информираха за ситуацията. Премиерът е възложил на двамата министри да подготвят за заседанието на правителството в сряда проект за нов Закон за установяване на трудов и осигурителен стаж, който да замени действащия.
***
Първото заседание на кабинета "Борисов" след лятната ваканция започва с изненада за първокласниците, информира "Труд". Най-малките ученици вече ще ходят на училище не само преди обяд, а целодневно. За тази цел министрите се готвят да отпуснат 7,5 млн. лева, които ще се прибавят към издръжката на всеки първолак и така ще се влеят в бюджетите на училищата. Нововъведението ще се прилага само от директорите, които могат да осигурят целодневно помещения за първолаци.
Икономика
"Световната банка защити пред ЕК заемите си за България", съобщава "Сега". Президентът на Световната банка Робърт Зелик похвали вчера България с писмо до председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Шефът на финансовата институция, който бе в България в началото на август, твърди в разпространеното вчера от банката писмо, че е впечатлен от бързината, с която премиерът Бойко Борисов осъществява реформите, и от успехите в борбата с корупцията и организираната престъпност. В тази връзка банката обмисля да отпусне сериозни кредити за пътната и жп инфраструктурата в България, пише в писмото.
"Хубаво е, че работим заедно", коментира пред "Стандарт" Кристалина Георгиева, еврокомисар. "Писмото на президента на Световната банка е в контекста на отношения, които са се изградили в годините между ЕК и банката. Предложението за сътрудничество между Световната банка и Европейската комисия по отношение на България - това е практика, която съществува и в други страни, където комисията и Световната банка обединяват усилията се, за да поддържат инвестиционната политика на дадено правителство", разяснява Кристалина Георгиева.
"Костов: Икономиката е като мечка на сянка", пише "Труд". "Икономиката не просто заспива, а подобно на мечка се прибира в бърлогата си, скривайки се в сянката на сивата икономика." Така лидерът на ДСБ Иван Костов описа вчера ситуацията в началото на новия политически сезон. Ясен сигнал за това бил фактът, че при 100 млн. лева по-голям обем на БВП през второто тримесечие на годината са събрани със 17% по-малко приходи от акцизи и ДДС. Попитан дали още подкрепя вицепремиера Симеон Дянков, Костов обяви: "Продължаваме да подкрепяме неговите усилия в много сложна ситуация. Но въпросът дали е в състояние да се справи надвисва над него тази есен".