Към 2050 г. ще има по-малко от двама българи в трудоспособна възраст за всеки жител над 65 години. Това сочат данни от доклад на Световната банка, който ще бъде представен днес.

В момента съотношението хора в трудоспособна възраст и над 65 години е четири към едно, се посочва в документа. Съотношението на зависимост от 55 процента ще постави на изпитание капацитета на съществуващата система за социално подпомагане, особено на социални и здравни услуги за възрастните граждани, отчитат от Световната банка.

През последните години делът на населението на възраст над 65 години нарасна до 17,3 на сто и остава малко по-висок от средния процент за ЕС - 17 на сто, пише в доклада.

Освен, че делът на хората над 65 години нараства, продължителността на живота в България се повишава повече от всякога. Мъжете в България живеят средно по 69,5 години - малко преди момента, когато свързаните с възрастта заболявания стават най-широко разпространени. Жените в България живеят средно по 76,6 години, което ги излага на по-голям риск от свързани със здравето проблеми. Това увеличава вероятността да има жени, които живеят сами и се нуждаят от допълнителна помощ, тъй като вероятно ще надживеят своите съпрузи, пише в доклада.

Според доклада жените стават по-уязвими за бедността и изолацията - вероятността те да живеят в бедност е три пъти по-голяма от тази за възрастните мъже. През 2008 г. общо 34 процента от възрастните хора в България са били изложени на риск от изпадане в бедност в сравнение с едва 19 процента за ЕС.

След като България преструктурира системата си за социални услуги през 2003 г. делът на предоставяните в общността или домашни условия формални услуги нарасна стабилно от 17 до 81 на сто през 2008 г., пише в доклада.

По отношение на предоставянето на услуги, повече от 90 на сто от услугите са публични, предоставяни или от държавата, или от общините.

Един от всеки петима българи ще бъде над 65 години през 2025 година. Това сочат още данните на Световната банка.

Експертите очакват заради застаряващото население през следващите години, все повече възрастни хора да имат нужда от социални и здравни услуги. Дори и в момента статистиката показва, че над 3 хиляди души у нас са в листата на чакащите за настаняване в старчески дом.

Социалното министерство предвижда от догодина екипи от социални и здравни работници да посещават самотни възрастни хора, които имат нужда от помощ в домовете им. Идеята е старите хора да останат в собствените си домове вместо да бъдат настанявани в специализирани институции.