На много от нашите зрители може да прозвучи странно, но по данни на Националния осигурителен институт от 2007 година насам, броят на забавените болнични листове е пренебрежително малък - 0.07 процента от всички болнични.
Данните показват още, че от началото на годината броят на хората, ползвали болничен, значително е намалял - до април са с 50 000 по-малко в сравнение със същия период на миналата година.
Болните получават по-късно обезщетенията си, защото работодателите забавят внасянето на болничните листове и данните им в регионалните дирекции на НОИ - това е обяснението на държавата. От НОИ за пореден път напомниха, че ако всички данни са налице, изплащат парите на гражданите в рамките на 10 работни дни.
Въпреки тези данни оперирана от рак жена от Варна няколко месеца чака болничните си.
Фанка Янева работи в ресторант повече от 5 години. До 28 януари, когато отстраняват и двете й гърди, и излиза в болнични. До днес обаче жената е получила едва 33 лева, а за лекарства е дала над 150.
Семейството има разходи за сина си, изплаща заем, а няма пари дори за храна и ток.
Няколко пъти съпругът на Фанка – Георги, ходил в НОИ, където му казали, че работодателят не е платил осигуровките, после поискали друг формуляр.
Фирмата го е подала един път, подаваме го втори път, но болнични няма, категоричен е работодателят на Фанка.
От НОИ твърдят, че работодателят е закъснял с данните.
В крайна сметка от НОИ обещаха следващата седмица да изплатят болничния за март.