Във столичния квартал „Филиповци” живеят основно роми, а здравният център обслужва не само ромите, а и хората от кварталите наоколо. Затова през деня опашките са големи и влизането в кабинета не е толкова лесна задача.
Според данните от Института за изследване на населението и човека за периода 2008/2009 година българските роми са най-болни в Европа. От наблюдаваните 16 типа заболявания те имат най-лоши показатели по 8 от тях.
Най-често страдат от високо кръвно, диабет, астма, хроничен бронхит. Оказва се, че 12 % от тях са инвалиди, а 40 на сто в момента на изследването са били нетрудоспособни. И един много тревожен факт - делът на претърпелите злополука или травма деца се е увеличил до близо 22%, като по този показател също сме първенци, но в негативен план.
България отделя най-малко пари на глава от населението за здравеопазване в цяла Европа, твърдят експертите. Международното сравнително проучване, в което са включени няколко страни, сред които Гърция, Румъния, Португалия, показва, че у нас здравно неосигурените роми са най-много.
„Ние сме много зле. В Гърция са осигурени повече и в Румъния са осигурени повече.Не сме на дъното по този показател, но нещата не са добри”, коментира доц. Илона Томова.
От 12 години д-р Елеонора Граматикова е общопрактикуващ лекар във „Филиповци”, където лекува основно роми. Категорична е, че няма върнат пациент. Лекува близо 2000 пациенти, от които 400 са неосигурени. 90 на сто от тях са роми.
Според експертите участвали в изследването обаче тези хора нямат равен достъп до здравни услуги. И бедността е тази, която ограничава достъпа на бедните хора до здравни услуги. Непрекъснато се увеличава броят на травмите и злополуките при децата, което поражда и съмнения за упражнявано домашно насилие.
Лошите условия на живот имат отношение към проблема. Липсата на пари обаче е по-сериозен проблем, защото повечето са принудени да се самолекуват. Употребата на алкохол и цигари също не е в малки количества.