През 2008 година жителите на Естония почистиха страната си за един ден. Използваха модел, който промени манталитета на хората стъпка по стъпка. И макар разликите между нас и тях да са големи, до 2007 година боклукът е сериозен проблем и в балтийската държава.

Там градовете са чисти, но извънградските пространства са заринати в отпадъци. В страна, половината от чиято територия е гора, се оказва по-лесно, бързо и евтино да хвърлиш боклуците си на нерегламентирано за това място.

Кампанията през 2008 година обаче се оказва точка на пречупване на манталитета на хората. Те се събират по общности, помагат си и чистят. След това започват сами да поддържат постигнатата чистота, разказва Венелин Петков, който се завърна от Естония.

У нас основен проблем в началото на инициативата „Да изчистим България за един ден” се оказа извозването на боклука, за което се очакваше да бъде свършено от общината. В Естония обаче почти не разчитали на тази институция. Те са създали доброволна организация, в която собственици на различни фирми дарявали свои превозни средства за ден. Договорили се дори с една от най-големите компании за бензин и дизел, която също дарила гориво.

„Това, че работим с общините не лошо, защото в тях вече има създадена организация, но трябва да имаме и допълнителна алтернатива, за да сме сигурни, че тези боклук ще бъде извозен в рамките на 2-3 дни”, смята Венелин Петков.

Той коментира още, че в следващите месеци на кампанията е набелязан план с конкретни стъпки, базирани на естонския модел.

Дали той ще сработи и какво можем да вземем от естонското ноу хау – гледайте тази неделя, 17 април, в bTV Репортерите, от 19.30 часа – филма на Венелин Петков „Почистване по естонски”.

Всичко за кампанията на bTV „Да изчистим България за един ден” можете да видите тук.