Нови стандарти влизат в сила от 15 юли. Козметиците недоволстват, че не са били поканени да напишат заедно регламента. Има ли война между двете гилдии?

Не става въпрос за война, а за регламентация, коментира генерал Стоян Тонев, директор на Военно-медицинска академия. Той обясни още:

"Този стандарт "пластична медицина", който ние създадохме идва от работна група, съставена от различни специалисти. Това е първият интердисциплинарен стандарт по медицина. В него се регламентират не само дерматологичните услуги, а и уролози, офталмолози, ушни лекари, общи хирурзи.

Подходено е от юридическа гледна точка – това, което не е изрично посочено в стандарта, че трябва да се извършва по определение критерии, то може да се извършва. Всичко е направено по европейска схема – на първо място е пациентът, на второ място – квалификацията на лекаря и на трето – оборудването.

В България съществуват около 10 хил. козметични салона – около 60% са напълно законни и регламентирани, с ясни продукти, с които работят. Съществуват и около 40%, които не са регламентирани като такъв тип център и в тях виждаме заплаха. Регламентът, който приехме, им налага да работят с регламентирани продукти. В България например има само една фирма, която внася ботокс. Тя е внесла ботокс за 140 пациента. За миналата година са направени около 10 хил. процедури. С какъв ботокс, откъде? От Китай, Южна Корея и Пакистан.

Това е като контрабандните цигари. В много страни от Европа непрекъснато има съдебни процеси срещу хора, които са внесли продукти, които се използват в естетичната медицина и са нанесли вреда. Последният процес беше в Америка, където бяха внесли китайски ботокс, с който имаше много токсични явления".