От понеделник започват масови проверки в лечебните заведения по Черноморието. Изпълнителната агенция "Медицински одит" към здравното министерство ще следи за качеството на здравната грижа по курортите.  

Как се очаква да се подобри обслужването?

Агенцията прави подобни проверки за втора поредна година. Миналата година те са продължили само две седмици - една на Южното и една на Северното Черноморие. Тъй като тогава са установени нарушения в половината от проверените лечебни заведения и индивидуални практики, тази година ще има проверки едновременно на Южното и Северното Черноморие и те ще продължат поне месец.

Нарушенията не са фрапиращи - най-вече липса на ценоразпис и липса на регистрация на лекарите в регионалните здравни инспекции.

Майкъл е довел цялото си семейство от Румъния, за да прекарат лятната ваканция на Златни пясъци. Всички са си направили здравни застраховки.

90% от чуждите туристи идват със застраховки

Българите, които ползват услугата са едва 20-30%, каза д-р Здравко Дамянов, лекар в хотел на Златни пясъци. В повечето случаи тя би спестила главоболия.

„Лечението се извършва тука, което се налага, в каквито граници се налага, не само в нашата практика, а заплащането се извършва от техния застраховател”, посочи д-р Дамянов.

Дори да нямате здравна застраховка и се разболеете на морето, но сте здравноосигурен и си носите здравната книжка, може да бъдете прегледани от общопрактикуващ лекар.

„Прави му се преглед, плаща си таксата и след това касата заплаща 5 лв. на семейния лекар, но не може да му се даде направление за специалисти и не може да му предпише рецепта, ако е хронично болен”, каза д-р Иван Иванов, управител на ДКЦ-1 „Св. Клементина".

Това неудобство отпада, ако имате намерение да прекарате на морето повече от месец. Тогава може да си изберете временен личен лекар. Така бихте си спестили евентуално плащане на прекомерно високи такси за преглед.

„Миналата година сме се натъквали на доста сериозни, фрапиращи цифри на цени на медицинските услуги, особено към чуждите граждани, където един по-обстоен преглед струва в хиляди левове…- 7”, каза Петя Стойчева, гл. секретар на ИА Медицински одит.

Проверката на Медицинския одит ще следи дали има ценова листа

в лечебното заведение, изложена на видно място. Освен това ще проверява дали лекарите са регистрирани в Регионалните здравни инспекции. Ще бъдат проверявани и СПА-центрове, които предлагат процедури с лечебна цел.

Проверките започват от понеделник и ще продължат поне месец. Някои от лечебните заведения ще бъдат проверени отново, за да се установи дали след като са проверени, отново правят нарушения или ако са били изрядни, тази година не са решили да правят нарушения.