В отговор на писмо на жена, поместено на сайта на социалното министерство, директорът на дирекция “Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” Емил Мирославов излезе с отговор, че ако тя не си вземе отпуската за 2010 г., полагащата й се почивка "гори”. Това е наше становище от месец август, а не от сега, посочи в студиото на предаването "Тази сутрин” Мирославов.

По думите му е било препоръчано всеки да използва отпуската си за 2010-а, защото шансът да загуби дните почивка, които му се полагат е по-голям. Категорично се казва, че 25 дни трябва да се ползват в рамките на календарната година, за която се полагат. Работодателят е длъжен да уреди дните отпуск да се ползват в годината, за която се отнасят. Ако той не ви го даде, вие имате право сами да си го поискате, уточни Мирославов.   

Текстът е категоричен, но ако междувременно в този срок на давност, който е две години, се прекрати вашето трудово правоотношение, било по ваше желание или инициатива на работодателя, вие ще получите обезщетение за този неползван отпуск, поясни той.

"Ползват се някакви думи и термини, като "губя", "загубя” и други неща, които не са приложими за отпуските, според мен. Това, което говори господин Мирославов е мнение, становище. Това по никакъв начин не може да бъде указание, тълкование за прилагане на закон и това много ясно трябва да се каже”, заяви от своя страна президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Всеки може да дава мнения, но в края на краищата законът е такъв и всеки трябва да го прилага. Мнението на  друга част от обществото, в това число и на КНСБ, е друго, различно и доста противоположно. Нашето мнение е, че отпуски не могат да бъдат загубени. Препоръчвам на работодателите да слушат нашето мнение, защото то е в тяхна полза, в полза на хората и в полза на закона, каза още Димитров.

Още в първите дни на новата година парламентът ще разгледа законопроект, който ще регламентира старите отпуски. Това обеща зам.-председателят на социалната комисия в парламента Светлана Ангелова. Тя беше категорична, че нито един служител няма да загуби правото си на почивка.

Броени дни преди изтичането на календарната година между държавата и синдикатите продължава да има спор, който поставя под въпрос ползването на отпуските за тази година. С приетите през лятото промени в Кодекса на труда беше записано, че натрупаните отпуски до края на 2009 г. трябва да бъдат изчистени до края на 2011 година. Това трябваше да стане по специално изготвен график между работодателите и служителите, като първо трябваше да се използва отпускът за 2010 година. От социалното министерство обаче решиха, че неизползваните дни отпуск не могат да се пренасят в следващите календарни години.