Повечето от членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) не одобриха нито едната от двете кандидатури за шеф на Софийската апелативна прокуратура (САП) . За поста кандидатстваха обвинителят от Софийската градска прокуратура Венцислав Андреев и Стойчо Ненков, който е редови прокурор в САС. До вчера имаше и трети претендент – сегашният шеф на апелативната прокуратура Вичо Вичев, който искаше втори мандат.

Късно в сряда стана ясно, че Вичев се е оттеглил от надпреварата, тъй като ден преди това в медиите изтече информация, че той е разследван за документно престъпление. Вичев представил в съда документ по дело за бащинство. Според него няма как прокурорът  да е станал баща, тъй като му е била направена вазектомия. ДНК-тест обаче посочил, че обвинителят е баща на детето. При това положение съдът взел решение в полза на Вичев.

Тази история е от преди няколко години, но получи гласност два дни преди избора за шеф на апелативната прокуратура. Първият обвинител в страната Борис Велчев коментира, че срещу Вичев има подаден сигнал и той се проверява. Добави обаче, че случаят има „частен характер”.

„Винаги има развихряне на страсти, когато наближат избори в съдебната власт. Вероятно сме свидетели на поредния епизод”, добави Велчев. Дали това е намек, че някои от конкурентите на Вичев за поста е  в основата на компроментиращата информация , остава загадка.

Неубедителни кандидати

Около прокурорът Венцислав Андреев също има редица любопитни факти. През август тази година синът му Бисер участва в тежка катастрофа на бул. България, при която бяха убити двама пешеходци. Бисер Андреев бе обвинен за инцидента, но цялата градска прокуратура си направи отвод от делото, за да се избегне конфликтът на интереси. В последствие случаят бе поет от окръжната прокуратура във Варна.

Венцислав Андреев бе прокурор по дело за трафик на повече от сто килограма амфетамин. При акцията преди повече от три години бяха арестувани двама души – „мулето” и организаторът на канала. Тогава от ГДБОП дадоха специална пресконференция по случая и обявиха, че разполагат с категорични доказателства. Само няколко дни по-късно мистериозно „организаторът” се превърна в свидетел по делото.

Кандидатът за поста апелативен прокурор Венцислав Андреев бе посочен в няколко публикации в пресата като човекът, предупредил бившия прокурор и сегашен адвокат Емил Милев, че ГДБОП го разработва.

По този повод шефът на етичната комисия във ВСС Цони Цонев попита Андреев „морално ли е  да предупреждава свои колеги за проверки срещу тях”.  Отговорът бе следният: „Неправилно са интерпретирани фактите. Служители на МВР, които познават Милев, ме помолиха да му предам съобщението”.

Без дебат

Това обяснение  както и кандидатурата на Андреев, главният прокурор Борис Велчев  определи като неубедителни. Същата оценка Велчев даде и на представянето на другият кандидат Стойчо Ненков.

Всъщност реално и задълбочено обсъждане на кандидатурите във ВСС не се състоя, а от начина на гласуване стана ясно мнението на повечето кадровици за двамата претенденти. От общо 24 присъстващи висши магистрати за Андреев гласуваха шест, а за Ненков четири. Останалите бюлетини се оказаха недействителни, което провали изборът. Кой как е гласувал не е ясно, защото назначенията в съдебната система са тайни.

Преди заседанието на ВСС новият правосъден министър Диана Ковачева, която вече ще председателства съвета, се обяви за спешен дебат за реформи в кадровия орган.