Социален работник и полицай попаднаха в екшън при опит да вземат момченце на година и половина от разярения му баща. Мярката за полицейска закрила е била наложена незабавно след сигнал на горещия телефон 116 111 от съседка, че майката е избягала от бащата след побой и детенцето е изоставено без грижи. Малкото момченце, което вече е настанено в дом, е било в риск от изоставяне при раждането му, поради което социалните служби са започнали да следят случая преди повече от година.

„В конкретния случай искането на социалните за полицейска закрила е закъсняло, защото от една година има отворен случай и има насилие над майката. Този момент е много деликатен -кой да вземе детето. Но да ме извиняват социалните служби, те винаги го избягват”, коментира Виолета Аланджийска, началник отдел „Детска престъпност” МВР.

„Нали сега политиката е децата да се отглеждат в семейна среда ние иначе ще трябва да извадим 70 процента от децата от семействата им”, смята Денка Спирова, началник ОДЗ Връбница.

За да остане момченцето вкъщи, през последната година майката и бащата са посещавали семейна терапия, за последно на 23 февруари. На 8 март обаче последвал пореден скандал, което наложило да се намеси и полицията със заповед за полицейска закрила. Тогава буйният баща заплашил дошлите социални работници и полицай с нож.

„Аз ежедневно не се чувствам защитена, защото трябва да влизам в личното жилище и да извличам лична информация и преживявания недоброволно”, каза Антоанета Донева, психолог.

В момента за 16 000 деца в район Връбница се грижат двама социални работници и един психолог. Ако има съмнения за насилие или риск за едно българско дете, на практика отнема време, за да се спазят административните процедури.

„Ако няма полицейска заповед отнема много време да се вземе, а трябва да стане ясно в такава ситуация чий права се спазват - на родителите или на децата, каза Спирова.

Сега според чл. 6 от Закона за закрила на детето, 10 институции са компетентни да се грижат за българските деца, като отделно има и Национален съвет за закрила на детето, в който влизат и 16 от министерствата.

Социалните служби ще продължат работата си с родителите на момченцето, като ги подложат на индивидуална и на семейна терапия. Едва след това ще бъде решено, дали детето да остане вкъщи или да бъде дадено на приемно семейство.