По думите на министъра Академията и институтите остават почти такива каквито са сега. Разликата е, че ако сега БАН има собствен бюджет, който разпределя по институти, в предложението се казва, че Академията, тоест академиците и член-кореспондентите, получават бюджет, за да може те да водят активен живот, да се организират, да стимулират развитие на научни дейности, обясни министър Игнатов.
Проблемът е, че в целия този разговор, който се води около Академията, чуваме само искания за пари, за имоти, смята министърът. А да сте чули някой да говори за наука, попита Игнатов. Според него науката и научните проекти трябва да водят до финансирането. Европейската оценка казва, че в България наистина има 20 института, които са на световно равнище. Защо бяха слети с по-слаби? Преди имаше 20-тина, сега ги няма, заяви още министърът.
По думите му е нормално в институтите и университетите пожизнени договори да имат само професорите. В БАН се справят с реформата, така както те я виждат, а именно със запазване на статуквото. Текстът на реформата е правен от много хора - депутати, експерти в министерството и експерти на финансовото министерство, обясни още Игнатов.
Никой от правителството никога не е поставял въпроса за имотите на БАН. Те започнаха да говорят за имотите, заяви още Игнатов. Обвинението срещу правителството би трябвало да е, че не се финансира науката, а ние чуваме само за ток, парно, социално битове проблеми, сгради. Академията не е социална организация. Целта на реформата е да останат качествените хора, които да работят, поясни министърът.
Учени са ни нужни и на нас, и на вас. Ако в България не се правят изследвания, ние не можем да усвояваме никакъв високотехнологичен продукт. Имаме нужда от наука, за да можем да живеем всеки ден по-добре, да достигнем средно европейския стандарт, смята министърът.
Реалното повишение на заплатите на учените го виждам към средата на годината, ако от януари се приеме закона, заяви министър Игнатов.