Страстите около МОНМ не са стихнали. Сега трябва да довършим, това което започнахме декември миналата година, заяви в студиото на "Тази сутрин" министър Сергей Игнатов. Преди седмица мина Законът за академичния състав. Това стана след решението на Конституционния съд, което има много странни пунктове, заяви още Сергий Игнатов. Според него е странно да се забрани английският език, защото той въвеждал хората в неравностойно положение. Имахме изискване, когато става дума за дисертация, тя да е на български и на английски заедно с рецензиите. Освен това искахме тя да се качат на сайта, като целта ни е да минем извън " Калотина ", обясни министърът.

По думите на министъра Академията и институтите остават почти такива каквито са сега. Разликата е, че ако сега БАН има собствен бюджет, който разпределя по институти, в предложението се казва, че Академията, тоест академиците и член-кореспондентите, получават бюджет, за да може те да водят активен живот, да се организират, да стимулират развитие на научни дейности, обясни министър Игнатов.

Проблемът е, че в целия този разговор, който се води около Академията, чуваме само искания за пари, за имоти, смята министърът. А да сте чули някой да говори за наука, попита Игнатов. Според него науката и научните проекти трябва да водят до финансирането. Европейската оценка казва, че в България наистина има 20 института, които са на световно равнище. Защо бяха слети с по-слаби? Преди имаше 20-тина, сега ги няма, заяви още министърът.

По думите му е нормално в институтите и университетите пожизнени договори да имат само професорите. В БАН се справят с реформата, така както те я виждат, а именно със запазване на статуквото. Текстът на реформата е правен от много хора - депутати, експерти в министерството и експерти на финансовото министерство, обясни още Игнатов.  

Никой от правителството никога не е поставял въпроса за имотите на БАН. Те започнаха да говорят за имотите, заяви още Игнатов. Обвинението срещу правителството би трябвало да е, че не се финансира науката, а ние чуваме само за ток, парно, социално битове проблеми, сгради. Академията не е социална организация. Целта на реформата е да останат качествените хора, които да работят, поясни министърът.

Учени са ни нужни и на нас, и на вас. Ако в България не се правят изследвания, ние не можем да усвояваме никакъв високотехнологичен продукт. Имаме нужда от наука, за да можем да живеем всеки ден по-добре, да достигнем средно европейския стандарт, смята министърът.

Реалното повишение на заплатите на учените го виждам към средата на годината, ако от януари се приеме закона, заяви министър Игнатов.