Троен ръст на подслушванията в последните две години. 70 на сто от СРС-тата са в София и Пловдив, а едва 10 на сто са използвани като доказателства в съдебните зали. Никой от подслушваните не е бил уведомен, както е според закона. Това стана ясно на първото съвместно национално съвещание на прокуратурата и съда.  

Главният прокурор Борис Велчев и председателят на върховния касационен съд Лазар Груев се обединиха около мнението, че измененията в закона за СРС-тата са наложителни. Двамата първи в съдебната система казаха, че законът не осигурява баланса между правата на гражданите и борбата с престъпността. Днес се чу и предложение, службата, която контролира СРС-тата, да е независима, а не под шапката на МВР.

„Проблемът никога не може да бъде в компютрите, компютрите са резултат от човешка дейност - самите те и това, което съдържат”, коментира проф. Лазар Груев.

„Действащият закон ни кара да  действаме конюктурно, и се страхувам, че ние поне в прокуратурата нямаме философия как е редно да се постъпва. Страхувам се, че и в съдилищата няма особена философия”, каза главният прокурор Борис Велчев.

Законовите изменения за СРС-тата бяха обсъдени 48 часа, преди да бъдат оповестени резултатите от втората експертиза за разпространените телефонни разговори на директора на митниците Ваньо Танов. Според парламентарната подкомисия за СРС-тата, в този случай има много нарушения, а отговорността е на вътрешния министър.

Министърът на вътрешните работи обвини прокуратурата за многото СРС-та. Трябва да се търси начин да се намалят, но да не се минава в другата крайност, заяви Цветан Цветанов.