Когато Ву Вейпинг забременяла за втори път преди три години, била задължена да направи аборт. Въпреки това 35-годишната бивша гимназиална учителка решила да задържи бебето. За целта избягала в Шанхай, където се крила няколко месеца, докато роди своя син.
"По онова време най-много се тревожех дали ще родя в безопасност. Знаех за много жени, които са искали да имат второ дете, но са били принудени да направят аборт. Много се страхувах да стана поредната жертва на този закон", разказва Ву Вейпинг, майка на две деца.
Сега Ву може смело да показва двете си деца, но се сблъсква с финансови и социални проблеми. Заради решението й да има второ бебе жената е уволнена от гимназията, в която работи. А съпругът й, който също е учител, бил прехвърлен на хонорар. На семейството била наложена глоба от 18 500 долара, а чиновници от службата за контрол на раждаемостта дори ги заплашили със съд.
Подобна е и съдбата на 45-годишния университетски преподавател Ли Йонган, който бил уволнен заради решението си да има второ дете.
"Не съжалявам, че имам второ дете, но от години съм потиснат и гневен. Бях подложен на огромно психическо напрежение, защото има две деца", обясни Ли Йонган.
Въпреки заплахите за сигурността и кариерата им, хората като Ву и Ли стават все повече. Те смятат, че числеността на семейството е въпрос на личен избор и политиката на "едно дете" няма място в съвременния западен свят, към който Китай се стреми.