Лекарите оценяват състоянието на спасения офицер като стабилно. Няма опасност за живота му. Продължава операцията по издирването на останалите 7 членове на екипажа. Началникът на Генералния щаб на Руския военноморски флот Виктор Кравченко обаче заяви в телевизионно интервю, че надеждата моряците да бъдат открити живи е съвсем малка. В студените води на Баренцово море човек може да оцелее не повече от 30-40 минути. Кравченко обясни, че няма опасност от радиционно замърсяване, тъй като двата атомни реактора на подводницата са били свалени още през 89-а година. Наскоро са били демонтирани и оръжията й. Кравченко съобщи още, че се обсъждат вариантите за изваждането на подводницата, за да бъде разрушена.

Подводницата "К-159" потъна около 4 часа тази сутрин, на близо 5 километра от остров Килдин, на дълбочина 170 метра. Инцидентът станал, докато машината била теглена на буксир към кораборемонтния завод в град Полярни. Поради бурното време четири от понтоните са се откъснали, плавателният съд е изгубил устойчивост и е потънал.

Президентът Владимир Путин, който е на посещение в Италия, обеща пълно и подробно разследване на инцидента. Високопоставен източник от делегацията, придружаваща държавния глава, заяви, че при транспортирането на подводницата са били пренебрегнати много от изискванията за безопасност. Едно от най-сериозните нарушения е, че тя е била зле прикрепена към понтоните.

Подводницата е влязла е в експлоатация през 1963 г. Две години по-късно претърпяла авария и била върната в базата. Модернизирана е нееднократно. Последното й плаване е било през 88-ма. На следващата година била изведена от бойния състав на Военноморския флот.

Инцидентът с подводницата "К-159" става само броени седмици, след като Русия отбеляза третата годишнина от потъването на атомната подводница "Курск". Тогава загинаха всички 118 моряци, които се намираха на борда й.

"Курск" потъна на 12-и август 2000 година по време на учения в Баренцово море. И до днес това се смята за най-трагичния морски инцидент в мирната история на Русия. Според заключенията от разследването катастрофата е била предизвикана от експлозия на едно от торпедата в носовия отсек на подводницата. Следователите установиха още, че 23-ма от матросите са оцелели след взрива, но са починали осем часа по-късно поради липса на кислород.

Дни наред след трагичния инцидент руските власти отказваха помощ от други държави при спасителната операция.

Наказателната процедура срещу висшите военни, отговорни за ученията в Баренцово море, беше прекратена поради липса на престъпление.