Над 100 000 българи живеят на социални помощи, а броят им непрекъснато расте. Обедняването се потвърждава от справка на Агенцията за социално подпомагане.  Само за тази година харчът на държавата за месечни помощи за  социално слаби е 50 милиона лева.

От всички 28 области в страната, само в три има намаление на хората на месечни социални помощи. Става въпрос за Кърджали, София-град  и Хасково. В останалите 25 области има ръст. Като цяло  само за една година - от 2009 до 2010, броят на подпомогнатите е скочил с 11%. Тенденцията се запазва и през тази година, затова са предвидени и повече пари за месечни помощи - 50 милиона спрямо 34 милиона през 2009 г.

Сред тези, които разчитат на помощта на държавата, са и семейство Кръстеви. И Марияна, и съпругът й са безработни. Имат две деца. Месечната помощ, която получават е 134 лева. За да получават тези пари, семейство Кръстеви трябва да полагат обществено полезен труд - 14 дни в месеца по 4 часа. Освен това, децата им трябва да са минали задължителните имунизации при лекар. В противен случай парите за социална помощ ще бъдат още по-малко.

Анализ на Института за пазарна икономика показва, че към края на миналата година близо 120 000 души са разчитали на помощ от държавата. От института обясняват, че политиката на щедрост към едни за сметка на други е неефективна. Оттам призовават за по-строги критерии за получаване на помощи.

Правителството обаче следва друга логика - улесни достъпа до месечните социални помощи, като направи няколко законодателни промени. Вече вместо 9, са небходими 6 месеца регистрация в бюро по труда. И още - ако  семейството  е  получило до 3900 лева от продажба на собственост, пак ще получава помощите.

В случаите на злоупотреба с грешно подадена информация обаче, парите, изплатени като помощ, се връщат и то с лихвите.