За нас отношенията с Бразилия са ключови по няколко линии - като партньор в Южна Америка, страна, с която България има традиционно добри отношения и много голям потенциал за съвместни икономически проекти. Това каза министър Николай Младенов в изявление след срещата си днес с бразилския си колега Селсу Аморим.

"Бразилия играе все по-видима роля на международната сцена и като член на Съвета за сигурност беше много важно да обсъдим техните виждания за нашия регион, за по-широкия регион на Източното Средиземноморие, Близкия Изток", отбеляза Младенов.

Сутринта на среща с премиера Бойко Борисов са били обсъдени възможностите за икономическо сътрудничество, както и през идната година да бъде организирана среща на най-високо ниво, на която да се представят възможностите за инвестиране в България и за изграждане на общи проекти.

Селсу Аморим разговаря днес и с председателя на парламента Цецка Цачева. Гостът заяви, че се гордее, че е първият бразилски министър на външните работи, посещаващ България, както и първият министър на страна от БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай), който идва при това правителство. В разговорите са присъствали като теми "Близкият Изток", "Иран" и "Балканите".

Като области за сътрудничество с България бразилският министър посочи културата, науката и технологиите, енергетиката и транспорта. В продължение на диалога Селсу Аморим очаква и посещения на Младенов, както и на равнище премиер или президент в Бразилия.    

Бразилия е вторият най-голям партньор на България в Южна Америка, обемите на търговията ни не са на нивото, което очакваме, но има различни възможности в областите на иновациите, на образованието, на енергийните проекти, отбеляза Николай Младенов. Селсу Аморим добави и туризма като сфера за сътрудничество.

В отговор на въпрос за подкрепа от страна на България за постоянното членство на Бразилия в Съвета за сигурност на ООН, министър Николай Младенов заяви, че Бразилия има принципната подкрепа на България за СС. Това не е нещо, което в момента активно обсъждаме, защото дискусията в рамките на ЕС още не е кристализирала, но реформата на системата на ООН със сигурност е тема, която все повече ще ни вълнува, отбеляза Младенов.