Фрапиращи нарушения с продажба на развалена риба и опасни кюфтета откри проверка на bTV по столичните пазари. Адските жеги не отказаха търговците да продават храни на открито с риск за здравето на хората.

На „Женския пазар” в столицата термометрите отчитат рекордни стойности. И макар че има хладилна витрина, част от рибата се препича на открито. Според търговците риск за здравето на хората няма.

В импровизираната проверка на bTV се включи и инспектор от Агенцията по храните. Поотлежалата риба на слънце е опасна за консумация, категорични са проверяващите.

След дългите и изтощителни обиколки по пазарите голяма част от столичани спират за вкусна скара. Безопасни ли са обаче кюфтетата и кебапчетата на „Женския пазар”?

За продажба на открито за местните полуфабрикати глобата ще бъде 500 лв. А за рибата глобата ще бъде 1000 лева, обясняват инспекторите.

Продължават ли проверките на Агенцията по храните и какво показват те?

Проверките продължават в цялата страна, като усилията са концентрирани най-вече по Черноморието, където гъмжи от туристи. За съжаление, нередности и нарушения не липсват.

В рамките на изминалите десет дни са извършени над 3100 огледа в магазини, ресторанти, предприятия и складове за храни. Близо 1500 кг храни са спрени от продажба или конфискувани, временно затворени са четири обекта, издадени са 146 акта.

От направените проверки става ясно, че сред най-често срещаните нарушения са продажбата на храни с изтекъл срок на годност.