След като в няколко градове майки, длъжници на Националния осигурителен институт излязоха на протест, с искането да им бъдат опростени задълженията от общо един 1,5 млн. лева към НОИ, потърсихме отговора по темата на държавата, в лицето на министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов.  

- Господин Младенов, има ли шанс да се опростят сумите на всички майки, получили неправомерно обезщетение?
- В България не става въпрос само за майките, става въпрос за българските граждани и трябва да се научим, че трябва да спазваме законите, защото българските граждани освен права, имат и задължения. От тази гледна точка, аз смятам, че не е в прерогативите на нашето правителство да го реши този въпрос. Просто контролът трябва да с е прави, когато се установи, че има нарушаване на този закон, който е приет през 2006 година, искам да подчертая, трябва да се спазва, защото ако няма контрол, тогава ще има анархия в държавата.   

- Вие сам подчертахте - промяната в Кодекса съществува от 2006 година. Защо точно сега НОИ си иска майчинските за четири години назад? Майките наричат това "извиване на ръце".
- Защото никой досега не е поставял този въпрос. Още от 2007 г. НОИ започва да прави надчети, но тъй като не е давана гласност на това, а сега се дава, най-интересното е, че народните представители, които 2006 година правят тази поправка в закона, в момента са най-яростните защитници на хората, които искат да нарушат този закон., което аз не мога да го разбера, честно да ви кажа. Аз разбирам хората, когато протестират, за нарушаване на техните права, но за първи път виждам хора да протестират, че не спазват закона.

- Само майките ли носят вина? Няма ли комуникация между НОИ и детските градини, за да се знае кои деца са в тях и така да се хващат своевременно родителите, които не уведомяват социалните, че детето им е в градина?
- Мисля, че всичко идва, най-вече, от ниската осигурителна култура. Това, което правим в момента е да разясняваме на хората какви са законите – това, което предстои. Тези кръгли маси, които правим в цялата страна по пенсионната реформа и днес във Враца – над три часа имаше дискусия, присъстваха над 100 души в залата. Мисля, че осигурителната култура е тази, която е изключително важна за хората, да знаят освен своите права и своите задължения. Защото тези майки са подписали декларации и изведнъж някой друг е виновен. Ако парламентът промени законите – ок, но ние нямаме право да решаваме тези закони и искаме и нас да ни разберете, в крайна сметка.