По план протестиращите стъпиха в София точно в 10 ч. снощи. Колоната от трактори беше пропускана на групи от по 30-40 машини. Първите паркирали пред храм-паметника „Свети Александър Невски”, взеха багажа си и зачакаха колегите си, за да отидат заедно в резервираните хотели.
На групи, изморените от часовете прекарани в път земеделци, поеха пътя към хотелите. Нощувките им там са поети от работодателите. По-пестеливите предпочетоха да спят при близки и приятели. Зърнопроизводителите обясниха, че охраната на тракторите им през нощта е поверена на охранителна фирма.
Протестиращите не нарушиха обещанието пред софиянци и отидоха да спят на хотел. По-малко от десет човека останаха да нощуват при тракторите.
Късата клечка изтегли 59-годишният Евтим. Той пътува от седмица и вече е свикнал с новата си „спалня”. Въпреки неудобствата, за него спането в трактора, се оказа добро решение и заради друго – не е свикнал да ходи в хотел, а и не познава София.
В ефира на bTV Радослав Христов, председател на Асоциацията на зърнопросиводителите, се извини на столичани за създадените неудобства. По думите му всички машини са пристигнали пред храма до 1 ч. след полунощ.
Протестът на фермерите пред храма е от 12 до 13 ч., след което тръгва шествието до Министерски съвет
„Надяваме се премиерът да каже най-накрая тежката си дума, да ни приеме и да разберем най-накрая дали сме излъгани или не сме излъгани, дали ще се водят преговори за изпълнението финансовата рамка, ще се подават ли оставки или не. В крайна сметка и самият протест е форма на диалог”, каза Христов. Шествие с машини няма да има, защото общината не е дала разрешение за това.
„Ние сме дошли за конструктивен диалог, искаме да има правила и принципи в сектор Земеделие. Тъй като споразумението със сектора е част от тези правила, а подписите на министър Дянков и министър Найденов стоят под това споразумение, което не е спазено, затова искаме техните оставки”, каза изпълнителният директор на асоциацията Наталия Тодорова.