Българите са новите маниаци на бързото хранене. Ново международно изследване показва, че харесваме така наречения "джънк фууд" дори повече от американците. В същото време над 2 милиона българи са с наднормено тегло. Има ли епидемия от затлъстяване у нас - на живо от обичайното място, където се решава този проблем, фитнес зала. Там е Денислав Борисов. Дени, къде са по-активни българите - в залата или на масата?

Колкото и да се напълниха фитнесите в последния месец покрай желанието на хората да влязат във форма преди топлите месеци, всички изследвания говорят, че преяждането ни е национална черта. 1 милион българи страдат от затлъстяване - това не е прост проблем, това е болест, която се лекува цял живот, а последиците са в две насоки - ниско самочувствие и болести - сърдечно-съдови заболявания, диабет, артрит. Оказва се обаче, че прекаляването с храна не е просто част от балканското в нас. 40% от българите се хранят по-обилно, когато се чувстват зле и искат да подтиснат емоциите си.

Всеки втори българин изпитва страх да се качи на кантара

Оправдаваме се, че килограмите ни са ген, без да признаваме, че се храним лошо.

"Хората се стремят да си хапват какво искат без значение, че е нездравословно за тях - 70% казват: ям каквото си искам, въпреки че е нездравословно", каза Ивайло Йоргов, фирма за анализи.

И още - българите смятат, че спортуването е за младите. Диетите например не са разпространени у нас.

"Нашето население традиционно консумира големи количества бял хляб, също така е повишена консумацията на мазнини, на сол, захар и захарни изделия", каза д-р Лалка Рангелова, експерт по хранене и диетика, НЦООЗ.

Въпреки, че ги има от скоро бургерите, картофките и колата под формата на меню са новата любима храна на подрастващите. 35:30 "Хората в България харесват вкуса на тази храна твърде много, за да се откажат - 60% твърдят така.

"Дори малките усилия, малката редукция на теглото е свързана със значително подобряване на качеството на живот и не е необходимо да чакаме последиците", уверява д-р Рангелова.

Любопитен факт е, че хората смятат производителите на храни за отговорни за проблемите си с теглото, без да търсят вината в себе си.

Бургерите се харесват много на подрастващите

Ясно е, че моделът на хранене на родителите се предава на децата. У нас обаче диетолозите вече говорят за епидемия от затлъстяване - 30 на сто от децата в първи клас са с наднормено тегло, 60 000 пък са не навършилите 18 години, които страдат от затлъстяване. Все пак диетолозите напомнят, че няма нищо необратимо. Съветите са прости - не прекалявайте със свинското и белия хляб, яжте повече зеленчуци, плодове и риба, и научете децата да се хранят правилно и умерено. Защото те са тези, които могат да променят хранителното статукво и преяждането да спре да бъде балкански синдром.