Спорът докара днес двете страни лично при здравния министър Анна Мария - Борисова. Какво се случи след срещата, разказва Мария Ванкова:
За част от промените се постигна консенсус. Спорното условие аптеката да разполага само с естествено осветление отпада. Така, че денонощните аптеки, както и тези в МОЛ-ове и ДКЦ-та няма да им се наложи да затварят врати.
Няма съгласие на страните обаче по-най важната промяна - да се разреши ли на хора без фармацевтично образование да продават бебешки храни, хранителни добавки и козметика в аптеките. За това настояват от Асоциацията на собствениците на аптеки. А Фармацевтичният съюз пък твърди, че никой не може да гарантира, че козметичката няма да отскочи до щанда с лекарства и да продава и там, което вече е опасно.
Действащата наредбата изрично казва, че в приемното помещение могат да работят само фармацевти. Т.е. само фармацевти могат да продават както лекарство, така и крем за лице. Ето коментарът на Мирослав Ненчев, председател на БФС:
- В момента работят ли неквалифицирани кадри в аптеките?
- Да
- Законно ли е това?
- Не. Колкото и да ми е неприятно би трябвало да кажа, че контролните органи за МЗ просто не са си свършили работата.
Именно неефективният контрол е основният мотив на фармацевтите да не са съгласни с промените. Според тях, ако се узакони присъствието на други лица в аптеката, ще има произвол, от който ще пострадат пациентите.
От Асоциацията на собствениците на аптеки признават, че в момента около 4000 неквалифицирани кадри работят в аптеките. Това обаче не било незаконно, тъй като наредбата имала гратисен период до края на тази година. И едва след това, ако не бъдат променени условията, тези хора ще трябва да бъдат уволнени. Николай Костов, от Асоциацията на собственици на аптеки коментира:
- Вие ще продължители да се борите за тези промени?
- Разбира се. Това за нас е изключително важно и ще направим всичко възможно.
- Как?
- В краен случай има и съд.
- А протести?
- Обмисляме и такива варианти.
Междувременно, помощник-фармацевтите подкрепиха Фармацевтичния съюз. Те се оплакаха, че собствениците масово ги уволняват, тъй като им е по-евтино да назначат неквалифициран персонал.
"Нашите работни места се заемат в големите и малки градове от непрофесионалисти. Проверките на ИАЛ през годините го доказаха - учители, инженери, хора без работа. Знаещи и можещи, но полето им на изява не е в аптеката", каза Лили Петрова, помощник-фармацевт.
Данните на агенцията по лекарства показват, че 4 процента от установените нарушения в аптеките са затова, че лице без фармацевтично образование продава лекарства.
Тази вечер приключи заседанието на Висшия съвет по фармация. Според източници на bTV на него е взето решение да остане в сила забраната да не се допускат неквалифицирани кадри в приемното помещение. Дали обаче здравният министър ще се съобрази с това решение предстои да разберем.
Междувременно собствениците на аптеки омекотиха искането си. В следобедните часове днес, в писмо до медиите обясняват, че предлагат козметичните щандове да са обособени отделно, с отделен касов апарат, така че работещите там да нямат достъп до лекарствата.