Скъпите лекарства все по-трудно се откриват в аптечната мрежа. За проблема сигнализират зрители на bTV от цялата страна. Нашите колеги във Велико Търново потърсиха отговор на въпроса защо животоспасяващи медикаменти липсват в аптеките.

Проблемът с получаването на скъпоструващите лекарства, заплащани от Здравната каса, прогресивно се задълбочава. За да си осигурят жизненоважните медикаменти, на все повече пациенти се налага да търсят сами аптека, която все още може да изпълни рецептата им. Всяко забавяне в приема на лекарствата крие риск за здравето на хората.

"Ние лекарите обаче се стремим по някакъв начин да не прекъсваме лечението на пациента и съответно, ако едно лекарство го няма в аптечната мрежа или не се доставя, да предпишем някакъв аналог или нещо по-евтино, което също е влязло в списъка от реинбоксираните от ЗК медикаменти", каза неврологът д-р Иван Чернев.

Във Велико Търново аптеките, които все още продават скъпите лекарства, вече се броят на пръсти. Причината е чисто финансова.

"Важно е да се каже, че договорът ни, който е заложен със Здравната каса, тези скъпоструващи продукти се плащат от Здравната каса и се възстановяват тези средства в рамките на 30 работни дни, което реално, като се калкулира, се получават 45 календарни. И както обичайно се среща няколко дни закъснение от страна на Здравната каса и това става един период от около 60 дни”, обясни Стефан Згурев, зам.-председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.

Докато Здравната каса продължава да пазарува от аптеките на вересия, фармацевтите са на път да загърбят морала и да се откажат от поетата отговорност към болните.

"Когато само определени аптеки поемат тази отговорност към гражданите в себе си, те трупат една сума, която непрекъснато расте”, заяви Стефан Згурев, зам.-председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.

За да не изпадат пациентите в положението на просяци, а аптекарите - на благодетели длъжници, от Сдружението на фармацевтите предлагат Здравната каса директно да се разплаща с доставчиците на скъпоструващите лекарства.