Средните нива на шума в големите градове често са над нормата, показват дългогодишни изследвания. Над 50 на сто от столичаните са подложени на постоянен шум и тътен.

Орлов мост е едно от най-шумните места в София

Всеки, който е минавал оттам може да потвърди, че една от най-често употребяваните думи е „моля", защото нормален разговор с нормален тон не може да бъде проведен, заради автомобилния трафик  наоколо. Според експерти има моменти, в които нивото на шума в тази точка на столицата е като от реактивен самолет.

На някои места в София дневно шумът е над допустимите 60-70 децибела. Трафик, самолети, строежите- това са сред основните фактори за шума около нас. Шумно е и на работа, дори и... в кафе почивката.

bTV направи експеримент

Измерихме със шумомер колко шум създава само една кафемелачка. Резултатите показват - 68 децибела. Професор Здравко Паскалев, биофизик, предупреждава, че шумът въздейства най-силно на нервната ни система и психиката.

„Най-шумната професия е в металургията, цеховете където са стругарските машини. Най-тихата е в канцелариите”, каза проф. Паскалев.

Какво се прави срещу шума?

София има план за действие още от миналата година. „Намаляване на автомобилния транспорт , облекчаване на трафика, мерки за реконструкция на самите пътни настилки, което също е важно”, каза Мария Бояджийска, зам.-кмет по екологията.