Пациенти с левкемия от месеци не могат да започнат лечение. Причината - не достигат безплатни лекарства. В подобна ситуация са повечето онкоболни. Още по темата от Десислава Кръстева и Кристина Баксанова.    

Клиниката по хематология във Варненската болница "Света Марина" обслужва пациенти с левкемия от цяла Източна България. В момента под наблюдение са около 40 пациенти. Част от тях са одобрени от Комисията за скъпоструващите лекарства преди месеци, но все още са в списък на чакащите. Деси е с тази диагноза почти от година и за нея медикаменти още няма.

"От Комисията по лекарствата ме увериха, че съм трета в този списък, за момента пия лекарството по дарителска програма, което ми дават от болницата, но докога - не знам”.

В тази ситуация е и Владимир.

"Имах одобрен протокол октомври месец, получавах го един месец, после пак спряха. Това лекарство....успява да задържи заболяването в ремисия, което е изключително важно, ние работим, ние сме в трудоспособна възраст и реално водим един пълноценен начин на живот. Реално за мен то е животоспасяващо”, сподели Владимир Стоянов.

И понеже терапията е животоспасяваща, лекарите намират временни решения.

"С наши резерви, които имаме от едно клинично проучване, да попълним дупките, тоест да лекуваме, да започнем лечение при част от пациентите с това лекарство, но нашите резерви са изключително малки и свършват този месец”, каза д-р Лиана Герчева.

В центъра за защита на правата в здравеопазването непрекъснато постъпват подобни сигнали на пациенти с различни онкологични заболявания.

"Проблемът с всички медикаменти е такъв. При рак на гърдата има чакащи пациенти с одобрени протоколи, но чакат да получат лекарствата си от април месец. Имаме пациентка, която е за лечение с рак на гърдата и е 35 в листата, което никой не можеше да й каже с каква ритмичност върви тази листа. Хората могат да местазират, вместо да ги лекуват. Няма обяснение за това”, коментира Теодора Захариева.

За да започнат новооткритите болни да получават безплатните си медикаменти, някои от лекуваните в момента пациенти трябва или да прекъсне терапията си или да почине.

Националният консултант по хематология професор Стефчо Горанов съобщи за bTV, че  проблемът е обсъден с ръководството на здравното министерство.

На заседание в четвъртък ще бъдат разгледани протоколите за отпускане на лекарството и до края на месеца то ще бъде осигурено във всички университетски болници.