Всеки ден 20 хиляди души по света умират от рак. И въпреки това за заболяването все по-често се говори като за лечимо. В България обаче данните са тревожни. В световния ден за борба с раковите заболявания, какви са причините за нарастващия брой на болните у нас – подробностите от Кристина Баксанова:

За съжаление, статистиката показва, че се увеличават случаите на новозаболели от рак. Годишно у нас това са 34 хиляди българи. Обезпокоителен е и фактът, че почти половината - 18 хиляди случая, завършват с летален изход.

От години при жените най-често поставяната диагноза е рак на гърдата, а при мъжете - рак на белия дроб.

Преди година Гергана чува диагнозата "рак". Казва, че като всички в началото е изпитала страх.

"Като кажат рак, това е синоним на смърт, става нещо страшно, но това всъщност е една диагноза, с която трябва да се научиш да живееш. То няма нищо срамно в това. Вчера гледах статистиката - 4000 жени за тази година. Това са 11 жени на ден като го сметнеш, които си откриват, че имат рак. Ние си живеем. Това е болест като останалите”, каза Гергана Юрукова.

Гергана не крие, че през изминалата година е преживяла много тежки моменти.

"Като разбрах за рака, химиотерапии и всичко останало - мина. Но като махнах превръзката и видях какво е останало отдолу - тогава вече..белегът - той винаги ще показва какво си минал”, добави Гергана.

Година по-късно, 35-годишната жена казва, че животът е напълно променен. Здравословните храни всеки ден са част от семейното меню.

"Много салати и плодове. Много добавки, преоткрихме много полезни храни. Фреш от моркови- всеки ден. Той много важен”, обясни Гергана.

Гергана е щастлива, че е преодоляла трудните етапи на лечение:

Като гледаш детето, мъжа, и като ти се случваш хубави неща, забравяш всичко останало. Трябва да сме много положителни и спокойни. Някои хора се чувстват виновни, че тежат на другите, идват мрачни мисли как ще се развият нещата, но всичко с времето си. Може пък да живееш по-дълго от останалите”.

По данни, изнесени днес от нашите специалисти, най-засегнатите региони през последните години са Русе и Бургас. Повече мъже онкодиагностицирани има и в Хасково, Пловдив и Кърджали, а жени в Ямбол и Търново. Това обаче е само извадка за 2008 г. и въз основа на нея не могат да се правят оценки и анализи, съобщи доц. Здравка Валерианова.

В целия свят СЗО сигнализира, че има нарастване на заболеваемостта и смъртността от рак и тази тенденция ще се запази близките години. 80% от тези заболяванията са свързани с факторите на околната среда – това са тютюнопушенето, некачественото хранене и заседналия начин на живот, допълни доц. Валерианова.

Остава въпросът за сериозната, задължителна профилактика, която трябва да бъде наложена не от някой друг, а от здравното министерство, защото до момента профилактиката се случва проформа.