Всеки ден средно 50 шофьори остават без книжка. От няколко години едно от условията да си върнат документа, е да се явят на психотест. Лесен или труден е тестът и прави ли ни той по-добри водачи? Кристина Владимирова провери:

В талона на всеки шофьор има 39 точки, които намаляват с всяко нарушение. Когато точките свършат - оставате без книжка. За да си я върнете обаче, трябва да минете на психотест.

"Психотестът е въпроси: Кого обичате повече - майка си или баща си? И вие трябва да отговорите. Първият тест. Вторият тест - същият въпрос, ама зададен по различен начин. Да разберат дали лъжете", разказа мъж, преминал психотеста.

Решихме да проверим какво всъщност изследва този тест. Психолозите ни обясняват, че това е единственият начин, по който могат да преценят каква е вероятността даден шофьор отново да наруши правилата.

Първата част от теста е съставена от задачи, които мерят ориентацията и концентрацията на човек. Има и въпросник, който показва личностните качества.

Кристина Владимирова: Ето тук виждам един въпрос - "Винаги ли си измивате ръцете преди ядене?". Какво всъщност говори този въпрос за шофьора?

Иво Стефанов: Сам по себе си тоз въпрос не означава нищо, но в комплект с другите въпроси описва човека по определен начин – тоест, дали човекът е склонен да натрапва себе си на другите, дали е склонен да се отдръпва, дали е както ние наричаме - социално желателен.

След въпросника, всеки шофьор минава и на тест за бързина на реакциите - на специална машина. Изследването завършва със среща с психолог. Точни критерии за оценяване няма.