Родни производители на оранжерийни домати и краставици заплашват да изхвърлят стоката си на улицата, ако правителството  не им помогне. Хората се чудят как да оцелеят, защото борсите в страната  са залети от гръцки домати, чиито цени са в пъти по-ниски от нашата продукция. Българските производители няма как да продават на безценица и затова стоката им залежава в оранжериите.

"Стока, която  е брана преди два дена стои на склад, защото няма реализация на нашия пазар. Няма реализация поради факта, че има страшен внос от Гърция, говоря за домат, който е на цена много по-ниска от нашата себестойност. На борсата в Първенец доматът върви по 70-80 стотинки. Всяка една стойност под лев, лев и двайсет, е нерентабилна за оранжерийното производство", обяснява производителят на оранжерийни домати и краставици Дамян Бялков. Той трупа загуби и покрай истерията със заразени краставици.

Заради паниката хората консумират все по-малко, затова и цената се е сринала

"Ако преди да започне истерията съм продавал на ден по десет килограма краставици, сега едвам продавам по един килограм. Цената на борсата е от порядъка на 25-30 стотинки за килограм", казва още той.

Дамян Бялков не получава нито лев държавна субсидия за производството си. От засяването на семенцето за домата до неговото откъсване минават месеци труд и грижа, които струват пари. „Трябва да се произведе най-напред разсада, да се засее, да се отгледат тези растения и плащаме за отопление, плащаме ток, имаме персонал, осигуровки и при такава дъмпингова цена от съседни държави сме много уязвими”, признава производителят.

Ако ситуацията не се подобри, Дамян ще бъде принуден да се раздели с част от персонала си

"Искам просто да попитам господин премиера къде отидоха предизборните му обещания за развитие и стимулиране на земеделския отрасъл. Фактът, че всеки ден масово влизат камиони с гръцка продукция в България е критерий, който не може да защити родния производител", коментира той.

Единственото спасение, според родните производители, е въпрос на желание на правителството да ограничи чуждия внос.

Това реално не е внос, а свободно движение на стоки, тъй като и двете страни са членки на ЕС

Нямаме механизъм, по който да спрем случващото се, обясни в студиото на предаването "Тази сутрин" Георги Ралчев - началник Дирекция "Растениевъдство" в Министерството на земеделието и храните.

В ЕС съществува сдружения, представени на пазара

не е все едно и също да продавам сам своята продукция и да се съберем, инвестираме и допринесем за производството. Става въпрос и на манталитет - не искам да търся вината в нашите производители. За съжаление, от 2007 г, когато страната ни стана член на ЕС, имаме само едно сдружение, посочи той.

Няма едно, единствено решение, което да предложим на производителите

Предприели сме и се изготвя един анализ – има голяма необходимост за инвестиции в оръжейните съоръжения в страната. Разработени са няколко лихвени схеми към фонд "Земеделие", насочени точно за финансиране на оранжерийното производство. Предприели сме необходимите стъпки и сме направили запитвания към ЕК – ако имате достъп до кредитен ресурс, при неговото връщане, ще има възможност за европейско финансиране, разясни Ралчев.

По думите му европейските субсидии в сектор плодове и зеленчуци са два типа

на площ и пазарни мерки или схемата за училищен плод. Вече прилагаме втората мярка и у нас, посочи началникът на Дирекция „Растениевъдство”.

Пазарните цени, които е момента виждаме, прекалено често не се връщат към производителя. Затова имаме сдружения, които да се грижат за интереса на хората, но това не са процеси, които наблюдаваме за първи път.

В зеленчукопроизводството имам фактор, който е основен, а именно напояването

В нашия анализ, който ще бъде готов през есента сме заложили именно на изследването на хидромелиоративната система. Потърсили сме помощ и от Световната банка. До есента ще имам нещо готово, което, надявам се, да даде добра основа оттук нататък, каза още Ралчев.