Скоро ще стане една година от началото на опитите да се внесе в България кибер нож, който е една много модерна технология, облъчваща само болната тъкан при хората с тумори. Има съмнение обаче, че някой има интереси болните българи да бъдат пращани на лечение в реномирана турска клиника. Само за миналата година 1006 българи са заминали за Турция, за да се лекуват във въпросната клиника. Същевременно в България има специалисти, но някъде в здравното министерство се спира въвеждането на този кибер нож .

Преди година, когато внесохме проекта, екип от икономисти направи маркетинг, че в България необходимостта от лечение на такива заболявания варира годишно между 800 и 1200 човека, заяви в студиото на "Тази сутрин" доц. Васил Каракостов, неврохирург в клиниката по неврохирургия в болница "Св. Иван Рилски". Беше подготвен проект и беше внесен по целия канален ред в здравното министерство. Известен период от време този проект престоя без да има отговор. В този период от време се смени здравният министър и ние започнахме отново, обяснява доц. Каракостов.

По думите му миналата година в България е бил поканен представител на фирмата производител на този нож за разговори. Въпросният представител се е срещнал със заместник министрите. "Той беше изумен, че му беше казано, че в България няма достатъчно пациенти и не е необходима тази технология", обясни доц. Каракостов. Според него раздвижване по въпроса е имало след 14 декември, когато е била осъществена директна среща с премиера Бойко Борисов и здравния министър г-н Стефан Константинов.

Представихме им проекта в един синтезиран вид, а реакцията беше мигновена. Обяснихме на премиера, че инвеститор с чисти капитали иска да инвестира в България 10 милиона, за да се лекуват български граждани по най-съвременната технология в света, обясни доц. Васил Каракостов.

Премиерът веднага дава зелена светлина на проекта, а здравният министър подписва документ, в който разрешава той да бъде осъществен. ""Изведнъж обаче решенията на министъра започнаха да висят по бюрата на някакви чиновници, започнаха да се водят срещи с чужди фирми и да се води пазарлък за това колко биха отстъпили от цената, ако българските граждани ги пращаме в Турция, обясни още Каракостов. Отговорник по разговорите с чуждата фирма е била г-жа Десислава Димитрова, а отговорник по реализирането на проекта е г-н Зортев.

Заместник министърът Михаил Зортев обаче твърди, че с искането на лечебното заведение "Св. Иван Рилски" за предоставяне на помещение за отдаване под наем се е запознал през ноември.

През декември ръководството на МЗ взе решение и разреши отдаването под наем на помещение за монтирането на такъв апарат, категоричен беше Зортев.  Не сме спирали никаква инициатива и процедура за осъществяването на тази дейност.

Зортев обясни, че не е запознат с проекта, но в МЗ има договор за отдаване под наем, на който трябва да бъдат направени корекции. Според доц. Каракостов обаче проектът е съгласуван с правния отдел на министерството, а проблемът е, че стои на бюрото на г-н заместник-министъра вече месец.

"Интересите на държавата са защитени – тя не дава нито стотинка за този проект, а получава по 500 долара за всеки пациент, плюс наем от помещението", категоричен е доц. Каракостов.

Според Михаил Зортев няма човек в МЗ, който да е заинтересован от стопирането на проекта.