Най-голямо недоволство има сред лекари и директори на кардиологии.
Най-простичко казано, през тази година бюджетите на болниците зависят основно от две неща - от цените на клиничните пътеки и от новите медицински стандарти. Цените на някои клинични пътеки в кардиологията са намалени, стандартите пък определят броя пациенти, които могат да минат на ден, като през 2011 г. той е по-малък.
Парите не достигат и за други 22 общински здравни заведения в Пловдив, които твърдят че са пред фалит.
Бюджетът за първите три месеца на тази година на кардиологичната клиника в Плевен е намален с 60% спрямо миналата година. Лекарите разбират това преди два дни. Затова днес клиниката спря плановия прием и изписа последния си пациент с инфаркт.
Според новите медицински стандарти в кардиологията Здравната каса ще плаща за не повече от 8 пациенти, на които им е направено изследването "ангеография". Лекарите обаче твърдят, че дневно от изследването имат нужда много повече хора.
Недоволство от новите стандарти има и в кардиологичната болница във Велико Търново.
Директорът на Здравната каса Нели Нешева успокои, че ще се плаща и за допълнително преминали пациенти, стига да се докаже, че са имали необходимост от изследването.
Междувременно, в Пловдив, 22 общински здравни заведения заявиха, че са пред фалит. Тревожно е положението в белодробната болница. Тя има натрупани задължения към различни доставчици в размер на два милиона лева.
Крайният срок за подписване на договорите между каса и болници изтича тази седмица.
Във връзка с подадените в последно време сигнали за липса на направления, се оказва, че те са идвали главно от Пловдив. Днес Нешева съобщи за bTV, че служител на касата е допуснал грешка. Не се е съобразил с новата методика за разпределение на направленията и ще бъде наказан.
Иначе, в национален мащаб, броят на направленията за специалист са със 70 000 повече спрямо 2010 г.