Живко Георгиев, социолог: В скандала с парите на Цветанов изчезва разликата между ГЕРБ и всички техни предшественици, извежда в заглавие "Дневник". Припомня се, РЗС обвини вицепремиера Цветан Цветанов в незаконно забогатяване дни след като обвиненият за ръководител на организираната престъпна група "Октопод" Алексей Петров, беше пуснат под домашен арест. Коментарът на Георгиев: Двамата се движат в стадий на взаимност в омразата. Нормално е, ако Алексей Петров има достатъчно информация, да я използва за дискредитиране на Цветанов. Времето на монополното владеене на обвинителния дискурс от ГЕРБ мина. Оттук нататък те ще имат възможност да слушат за себе си огромна част от онези неща, които говореха за другите. И ще трябва да се обясняват.
Бившият главен прокурор Никола Филчев заедно с Алексей Петров са замесени в две убийства и едно самоубийство, е заявил пред "Монитор" Едвин Сугарев вчера. "Има достатъчно основания за тези престъпления на Филчев да бъдат повдигнати обвинения за участие в мафиотската структура на Алексей Петров", поясни
бившият син депутат. Според него двамата трябва незабавно да бъдат задържани. По думите му има свидетели, чийто живот ще е в опастост, ако Петров и Филчев продължават да са на свобода.
Ивайло Иванов, директор на Агенцията за социално подпомагане, посочва в интервю за "Монитор", че социалните служби се грижат за 30 000 деца в риск. "До момента в агенцията са постъпили 245 000 молби за помощи, от тях са одобрени 150 000. На част от останалите сме отказали, а има и все още неразгледани. Наредбата за целевите помощи поставя доста ясни условия. Най-често отказваме на хора, за които доказваме, че имат по-високи доходи от изискваните", пояснява Иванов.
"Три технически университета се обединяват със закон", отбелязва "Сега". Безпрецедентен законопроект в областта на висшето образование е подготвило просветното министерство. В него се предлага да се създаде конфедерация между три технически университета - Техническия университет-София, Химико-технологичния и металургичен университет и Минно-геоложкия университет. Трите университета ще запазят академичната си автономия, но ще имат и общ конфедеративен орган, който ще решава въпроси от взаимен интерес.
"Пенсионната реформа започна с национализация", пише под глава "Труд". Професионалните фондове, които събират пари за ранни пенсии на работещите в тежките професии, минават към НОИ и той става техен титуляр от 1 януари догодина. Средствата, натрупани в тях, ще се прехвърлят към нов солидарен фонд, който ще се нарича "Ранно пенсиониране", съобщи вчера социалният
министър Тотю Младенов. "Ако се направи опит за национализация на частните пенсионни фондове, аз ще се подпиша под искане за сезиране на Конституционния съд срещу това." Заявката направи вчера лидерът на ДСБ Иван Костов. Според шестте представителни работодателски организации у нас прехвърлянето на пари ще е лош знак за чуждите инвеститори. Още от следващата година стажът за пенсия да започне да се увеличава с 6 месеца годишно, препоръчват от Международния валутен фонд.
Бизнесът ще сезира прокуратурата за национализацията на пенсионните фондове, допълва по темата "Новинар".
"Няма как да излязат сметките с тези разточителни режими за ранно пенсиониране", смята Бисер Петков, бивш заместник-председател на Комисията за финансов надзор. В публикация в "Сега" той посочва, че активите, които ще трябва да финансират бъдещите пенсии за ранно пенсиониране, едва ли ще се управляват по-добре, като се има предвид, че в сегашния си вид НОИ няма функцията и капацитета да управлява активи.
Непоследователният подход на правителството поражда съмнения доколко и докога натрупаните в професионалните фондове активи, прехвърлени в системата на ДОО, ще стигнат за финансиране на разточителните и по правило толерирани от политиците режими на ранно пенсиониране. В дългосрочен план връщането на ранното пенсиониране в ДОО не е в интерес на бъдещите пенсионери. "Синята коалиция" няма да подкрепи бюджета на ГЕРБ за 2011 г., информира "Труд". Това обяви вчера лидерът на ДСБ Иван Костов. "Това е бюджет на изоставените реформи. Изоставени от страх", отсече бившият премиер. Ако десницата подкрепи такъв бюджет, това значело да спре да бъде коректив и гарант за нужните реформи.
"Класа" търси два отговора на въпроса възможно ли е правителството да оттегли проектобюджета. Според Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие, въобще не трябва да става и дума за изцяло нов бюджет, а само за някакви промени. Позицията на Лъчезар Богданов, икономист от "Индъстри уоч", е, че едно оттегляне би означавало отказ от политическа отговорност, отказ от управление.
С нова теория за обещаните от ГЕРБ реформи излезе премиерът Бойко Борисов, пише "Сега". На фона на критиките за липса на визия и бързи отстъпления той обяви, че по време на криза реформи не се правят. Само преди 2 месеца правителството му се обяви за най-реформаторското за последните 20 години. Според премиера златното време за реформи е било през 2008 г., когато
държавата е отчитала излишъци от 3-4 млрд., но реформите не са се случили.
"Кметовете са възмутени от сметките за данък "лукс", пише "Сега". Сред кметовете из страната цари голям смут около предложения от финансовото министерство данък "лукс" върху недвижимостите. Текстът гласи, че всеки имот с данъчна оценка над средната за общината ще се облага с 30% по-висок данък сгради. Това, което най-много притеснява местната власт, е, че промяната ще засегне много масови жилища, които нямат нищо общо с понятието "лукс".
"Данък "лукс" за данък "популизъм", коментира "Труд". Авторът посочва, че винаги, когато повярваме на политически обещания, че с някакви специални налози властта ще раздава справедливост и ще наказва богатите, наказани се оказваме всички. Така данъкът, прокламиран като "лукс", се оказва масов. Най-вулгарен популизъм - увеличение на имотните данъци по прогресивна скала, маскирано като наказание за богатите. Сега единственият въпрос е каква част от електората ще схване същтостта на популистките приказки за данък "лукс" и как ще приеме това. Не става дума просто за отношението към ГЕРБ и Бойко Борисов, а за краха с обещанията на поредната управляваща партия.
"Данък лукс ще скара хората", коментира в "Стандарт" Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите. Той припомня, че идеята за повишаване на налозите и въвеждането на т.нар. данък "лукс" преди време беше преценено, че няма да работи. Дацов не вижда да се е променило нещо напоследък, за да се смята, че ще има ефект. Започват да се внушават идеи, които не водят до
никъде. Няма държава, която да е просперирала, насаждайки омраза към богатите и разслояване в обществото. Това внася национален дискомфорт и настройва социалните групи една срещу друга. Затова най-добре чиновниците да вземат и да си съберат сегашните данъци и акцизи.
От юли болниците не са получавали пари от Министерството на здравеопазването за интензивни грижи, хемодиализа, психиатрия, предава "Труд" съобщение на лекарите. Така е, не сме дали дължимите за това суми, защото от Министерството на финансите не са ни превели нужните пари, коментираха от ведомството на д-р
Стефан Константинов. "Редовно превеждаме пари на министерствата, но те ги разпределят по дейности", контрираха от финансовото ведомство.
"Скъпи имоти? Няма да е в скоро време", прогнозира в "Труд" Лъчезар Искров, шеф на Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му пазарът не е в добро състояние. Възходът при недвижимите имоти е свързан със стабилизиране на всички други икономически дейности, с натрупване на капитали и търсене от
бизнеса и гражданите. Но според Искров има оптимизъм, България още е привлекателна за инвеститорите. Данъчното облагане е на атрактивно ниско ниво, работната ни ръка е квалифицирана. Добри сигнали са и политическата стабилност, прогнозите за изход от кризата и ниският бюджетен дефицит.
В статия за "24 часа" Кристалина Георгиева, еврокомисар по международно сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи, посочва 6 мерки, за да е по-малко уязвима Европа от бедствия. Те включват разработване на сценарии и планове за действие при основните типове бедствия, които ни застрашават в ЕС и по света. Анализиране на ресурсите, с които разполага ЕС - тези, които страните членки са готови да споделят в рамките на общоевропийския отговор на кризи. Подготвяне на механизъм, чрез който при нужда членките доброволно да предоставят част от своите ресурси за общоевропейска реакция.
"Българските прокурори са най-много и най-високо платени в Европа", акцентира "Сега". България се оказа страната с най-високи прокурорски заплати спрямо средните и с необичайно голям брой прокурори спрямо населението си. Българските прокурори вземат 7 пъти по-високи заплати от средните в
държавата, а на 100 000 жители се падат по 20 прокурори. Класацията на 47 държави е направена от Европейската комисия за ефективност на правосъдието към Съвета на Европа, която публикува вчера четвъртия си доклад за оценка на европейските юридически системи. Европейското изследване показва стремежа на държави с изостанала съдебна система да компенсират липсата на ефективност с количествено натрупване.
"Поквареното общество е чуждо на демокрацията", казва в интервю за "Труд" проф. Андрей Пантев. И още: "Та с какво толкова се отличават българските лидери от съвременните световни лидери? Ами те ги имитират. Вече са добре научени на ораторска автоматика. Комбинативни, агресивни Не виждам голяма разлика между тях - като начин на изразяване, маниери, облекло и подвижност - и останалите политически светила на западния свят. Поривистото "лудване" към тях свидетелства за масово световно оглупяване въпреки компютърните чудеса на нашето време".