„Положението е много напрегнато. С ръководството на СДС разгледахме ситуацията и очакваме много голямо неизпълнение на бюджета, от порядъка на 20% на приходите, т.е. да се повтори същата ситуация, която се случи в 2009 година. Това означава, че ще има много сериозна фискална криза”, прогнозира в студиото на „Тази сутрин” лидерът на ДСБ и съпредседател на Синята коалиция Иван Костов. Той подкрепи думите на шефа на Митниците Ваньо Танов, че в тази ситуация не може да се очаква автоматично покачване на приходите от увеличен акциз или ДДС.

В тази ситуация политиката не може да бъде на повишаване на данъците, защото една част от икономиката веднага бяга в сивия сектор, каза Костов.  

Реформи трябват

Самото правителство, самият министър-председател не застана зад антикризисните мерки, не ги направи свои, не пое политическата отговорност зад тях. Социалният министър, министърът на икономиката не се произнесоха.
Кабинетът не пое отговорността, не ги превърна в управленско решение, като промяна в закон или правила, и не ги е направил свое действие, каза Костов.

В НС ще има тежки политически дебати за всяка мярка

Причината - мерките не са консултирани с никой в парламента. И ПГ на ГЕРБ едва ли е участвала в разработването на тези мерки. Там всъщност за пръв път ще им се случи политически дебат, каза Костов. Според него това, че мерките дойдоха от синдикални и работодателски организации е грешка.

Така се управляваше страната по времето на безвремието на Любен Беров

По думите на лидера на ДСБ тристранният съвет не е орган за политически решения или за законодателни решения, защото участниците нямат отговорности към държавата.

„Най-силният фактор, който може да изведе страната от кризата, е дребният и средният бизнес, самонаетите хора, защото са най-гъвкави и най-бързо се адаптират към ситуацията”, каза лидерът на ДСБ.

Там е ключът

„Тези хора, нито един от тях обаче не беше привлечен при вземането на решението, изобщо при изработването на мерките. Ако ги питате, ще кажат: Не искаме парите от нашите данъци да отиват в нереформираната публична система.

Като антикризисна мярка Костов предложи намаляването на държавните звена и институциите и на служителите в тях.

Една трета от институциите може да не съществуват

Могат да бъдат слети функциите им да бъдат прехвърлени върху други, които трябва да поемат допълнително натоварване, защото е криза, смята Костов. По думите му така се прави в условия на криза, но страхът от тези реформи е много голям, защото не са популярни, губят се симпатиите на тези, които ще бъдат съкратени.

Как да подкрепим това чудо?

Как да подкрепим мерките, в кой вид, какво решават, коя реформа тласкат напред, как да подкрепим това чудо, попита Костов. Десните наричат тези мерки „ляв популизъм”.

„Това е страх от реформи, опит да се съберат пари, за да оцелее тази система с нереформираните й части, да бъде спасена, защото щяло да се подобри икономическото положение”, заяви Костов и добави, че това е същата философия на управление на правителството на Симеон Сакскобургготски. Костов посочи, че подкрепата на ДСБ за новия здравен министър ще зависи от представянето му пред сините.

Ние си играем със здравето на хората


Първият важен въпрос, според Костов, е дали Анна-Мария Борисова познава законодателството, дали ще го подкрепи или на негова база ще гради реформата.

Лидерът на ДСБ заяви, че Синята коалиция не оттегля подкрепата си за правителството, но ако не се проведат реформи, тя не може да бъде гарант на управлението.