В последната част от дебата между кандидатите за президентския пост по bTV те имаха право да си зададат по два въпроса един на друг. Ето какви бяха те:

Меглена Кунева попита Росен Плевнелиев до каква степен ще е независим, тъй като според нея той ще има проблем с противопоставянето на председателя на НС и на премиера. Кандидатът на ГЕРБ обаче беше категоричен, че е бил най-независимият член на правителството, а и не е член на партията. Увери съперничката си за поста, че като президент би върнал бюджета в парламента, ако обаче има ясни аргументи за това. По втория въпрос, който засягаше смяната на кадрите в институциите, Плевнелиев подчерта, че политиката на правителството е последователна и е напълно нормално зам.-министър да застане на поста на министър, например.

Плевнелиев на свой ред искаше да знае какво е отношението на Кунева към Ахмед Доган и дали очаква подкрепа от него. Тя беше категорична, че не е търсила подкрепа от нито една партия, но за нея думите "права" и "свободи" означават много и ако някои от хората, които по принцип са симпатизанти на ДПС, решат да я подкрепят, тя ще е много щастлива. Що се отнася до втория въпрос, който касаеше дали все още е член на НДСВ и дали ще е независима, тя заяви, че
се е занимавала с работа, която е надпартийна и като министър, и като комисар. А това с  "хвърлянето на партийните книжки" го кажете на г-н Борисов, допълни независимият кандидат.

Въпросите на Меглена Кунева към Ивайло Калфин бяха в същата тематика, както и към Плевнелиев – за независимостта и за политическите назначения. Той беше категоричен, че за 17 години занимания с политика пътят му е прозрачен за всички, винаги казва какво според него е нередно и си понася щетите за това. Заяви още, че не е имал проблеми по случая с назначението на Никола Филчев като посланик в Казахстан. Подчерта, че после самият Филчев е решил да си тръгне, тъй като е видял, че му е трудно.

Калфин на свой ред искаше да знае къде според Кунева е най-големият проблем на сегашното правителство. Тя заяви, че то не говори с никого, дори и със собствената си парламентарна група и с бизнеса, който се оплаква, че мнението му е неглижирано. "Бих искала да се направи преглед на стратегиите на кабинета, за да се види какво остава и какво не може да бъде продължено”, подчерта тя. Отправи критика и към липсата на решение на проблема с ромите и беше категорична, че случаят "Катуница" не бива да се повтаря. Що се отнася до втория въпрос дали е проблем това, че тя иска да е президент, който излиза от гражданското общество, а то всъщност трябва да е коректив на институциите, Кунева заяви: "Спорите с възможности, които конституцията дава. Без съмнение мога да бъде гласът на гражданското общество". Допълни още, че според нея зеленото бъдеще на България е много важно.

Въпросите на Плевнелиев към Калфин бяха дали съзнава, че подготвя криза в правителството и защо тройната коалиция е мълчала и не е взела никакви антикризисни мерки. Кандидатът на БСП отвърна: "Очевидно си търсите оправдание за лошо управление" и каза, че предишният кабинет е стимулирал вътрешния пазар, докато този на ГЕРБ е убил малките и средни предприятия с глоби и такси.

Калфин искаше да знае кога за последен път Плевнелиев е отказал на Борисов и за какво. Кандидатът на ГЕРБ отвърна, че е било по темата за енергийната ефективност, тъй като според него трябват още средства в сектора. Плевнелиев заяви, че винаги е спорил с премиера, но в тези случаи се сяда на масата, за да се търсят конкретни решения. Като политик, който му служи за пример, пък посочи Стефан Стамболов заради реалните решения и неговата конкретна и ясна външна политика (изборът, който Калфин му даде, беше между Стамболов, Каравелов, Живков и Борисов, бел. ред.)

Повече подробности чуйте в прикачения видеофайл.