В Деня на Съединението в Пловдив – столицата на бившата Източна Румелия, готвят възстановка на събитията от 1885 година. Градът отбелязва днес и своя празник.
Над 100 души ще пресъздадат събитията отпреди 126 години
Организаторите от Комитет Родолюбие са избрали атрактивни костюми и автентични оръжия – пушки и саби. Участниците показаха за зрителите на bTV сабя, прозведена в Русия, с надпис „Бог с вас” и името на Николай II, уникална пушка на българските бойци и четнически униформи, използвани по време и след Априлското въстание.
От 18:30 ч. от паметника на Захари Стоянов започва шествие до Военния клуб, където е същинската възстановка.
"6 септември е най-пловдивският ден в българската история"
Това коментира директорът на Историческия музей в града Стефан Шивачев. По думите му в Пловдив се концентрират дългогодишните усилия на цяла България за обединение на българите. Градът обединява усилията на най-големите българи в този период – Иван Вазов, Константин Величков, Захари Стоянов, Петко Каравелов, Петко Р. Славейков, Христо Г. Данов. И на 6-ти септември всички българи приемат този акт - на Съединението, единодушно.
Сред най-очакваните части на ритуала от малки и големи е пиротехническото шоу – фойерверки и звездни снаряди ще осветят небето над града на тепетата.
Екипът на "Тази сутрин" се срещна и с българка с името Румелия
Името й е вдъхновено именно от днешния празник. Румелия Христова е от Казанлък. Любопитно съвпадение е, че живее на улица "Съединение". Отраснала е в семейство, в което българската история и култура са на почит. Румелия се гордее с рядко срещаното си и красиво име. Смята, че именно то й е предначертало съдба на музикант.
В прикачения видеофайл вижте музикалния й поздрав към всички българи за празника.