С 56 гласа "за", 15 "против" и 60 "въздържали се" парламентът отхвърли на първо четене промените, внесени от Атака и свързани със субсидията на партиите. Според Атака е неприемливо сегашното положение напусналите парламентарните си групи депутати да имат право да декларират принадлежност към друга група, като така се прехвърля и полагаемата им се субсидия.

Синята коалиция, Коалиция за България, ДПС и Атака подкрепиха промените. ГЕРБ гласуваха "против" и "въздържал се", а присъстващите в залата шестима независими народни представители бяха "против".

По време на дискусията независимите депутати, напуснали Атака, Огнян Пейчев и Камен Петков декларираха, че не са получили никакви пари от субсидия. Същото заяви и Димитър Колев, който преди беше в ПГ на РЗС.

Реплики си размениха и Ремзи Осман от ДПС и изключеният от движението Корман Исмаилов. Субсидията са пари за политическа дейност, грешката за текста наистина е на предишното мнозинство, но нека я поправим сега, коментира Ремзи Осман. Корман Исмаилов заяви, че държавата не дава парите на  политическите сили, за да станат непрозрачни и авторитарни и да контролират вота.

Осман отговори, че целта на субсидиите е да не се допускат анонимни дарения и че изразходването им се проверява от Сметната палата.

От ГЕРБ никой не взе отношение в залата

Единствено председателят на парламента Цецка Цачева направи лично обяснение в началото на дискусията в отговор на левицата, че няма задължения да следи движението на субсидията на парламентарните сили и да ги информира.

ДПС и "Синята коалиция" декларираха, че не са приемали независими

депутати, които са искали да декларират принадлежност към техните парламентарни групи.

"Текстът, който дава възможност на независимите да декларират принадлежност към друга парламентарна група, е грешка на предишното управляващо мнозинство, включително и наша", каза зам.-председателят на ДПС Лютви Местан. По думите му ДПС не е дала подслон на нито един от така наречените независими народни представители, защото това било недопустима подмяна на вота на избирателите.

Местан съобщи, че ДПС е изпратило запитване до председателя на парламента Цецка Цачева към кои парламентарни групи са заявили принадлежност независимите депутати в този парламент.

Сините са отклонили четири искания на независими депутати

да се присъединят към тях, съобщи съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов. Според него се получава деформирано отражение на реалната политическа ситуация, тъй като, от една страна, народните представители не могат да номадстват между парламентарните групи, но парите от субсидията могат.

Независимият депутат Корман Исмаилов, който беше изключен от ДПС, възрази, че често партиите вкарват народни представители, които са безгласни букви.

Нима независимите депутати нямат нужда от ясно финансиране на политическата си дейност, попита той и допълни, че ръководствата на партиите се страхуват от депутати със свободна съвест и независимо мислене.

Михаил Миков от левицата коментира, че истинският проблем не е в субсидията, а в политическото представителство. Според него проблемът не може да бъде решен със закон, защото това е ситуативно решение на проблема на Атака с отцепилите се депутати.

Миков призна за един независим депутат, декларирал подкрепа за левицата, но Десислав Чуколов от "Атака" възрази , че били двама.

Волен Сидеров заяви, че се проявява голямо лицемерие

Според него представители на БСП в предишния парламент се опитвали да купуват депутати на партията му, а сега заемало позиция на бранещи правилата. Сидеров укори и независимите депутати и ги обвини в меркантилност и предателство.

"Атака" също поиска министърът на финансите да дойде в парламента и да информира кой независим народен представител към коя парламентарна група е декларирал принадлежност.