За четвърти път страната ни отбелязва Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка. Инициативата започна на 23 януари и ще приключи на 29 януари.

По този повод се организира кръгла маса на тема "Ограничаване на рака на маточната шийка в България – предизвикателства и перспективи”. Целта е обществото да научи повече за заболяването и неговата превенция. В свободна дискусия ще се търсят ефективни решения за по-нататъшни политики, мерки и инициативи.

Всяко година около 500 хиляди жени по света стават жертва на коварната болест, като 270 хиляди от тях умират. Само в Европа от рак на маточната шийка годишно умират 15 хиляди жени. По данни на Световната здравна организация страната ни е на второ място по честота на заболеваемост спрямо другите източно европейски държави. У нас всеки ден от болестта умира по една жена.

Сред спешните мерки, които трябва да се предприемат в България, са включването на ваксината срещу този вид рак за реимбурсация от НЗОК, организиране на популационен скрининг и не на последно място - повишаване на здравната култура на населението за необходимостта от непрекъснати профилактични прегледи.

Допълнителна информация за заболяването:

В миналото е било популярно погрешното схващане, че този вид рак се предава по наследство. Проучванията обаче доказват, че над 90% от случаите с рак на маточната шийка са причинени от човешки папиломен вирус (HPV). Той е широко разпространен – близо 80% от сексуалноактивните жени се срещат поне веднъж в живота си с него, а всяка от тях е изложена на риск от инфекция с типове HPV, които могат да причинят рак.

Въпреки че този тип инфекции са често срещани, по-голямата част от тях са преходни и заразената жена може да се "самоочисти” от вируса в рамките от няколко месеца. Ако това обаче не стане, вероятността да се развие рак е по-голяма. Веднъж заразила се,  жената не изгражда имунитет към вируса и може да бъде инфектирана отново.

Обикновено развитието на болестта обхваща дълъг период от време – между 8 и 15 години. В редки случаи заболяването може да прогресира и в рамките на 1-2 години.

Симптоми:

Измененията в клетките на маточната шийка и предраковите състояния най-често протичат безсимптомно. Наличието на оплаквания като кървене, течение, болка при полов акт са признак за напреднал стадий. Те  обаче могат да бъдат признак и на друго заболяване. Правилна диагноза може да постави единствено лекар специалист след гинекологичен преглед с цитонамазка.

Профилактика:

Първичната профилактика се основава на предпазване от причинителя на заболяването - продължителна или рецидивираща инфекция с онкогенни HPV. Типичен пример за такова предпазване е профилактичната ваксинация.

Вторичната профилактика представлява идентифициране и лечение на предракови заболявания (дисплазии) преди да е възникнал рак или да се хване в най-ранен стадий. Пример за такова предпазване са профилактичните гинекологични прегледи и масовия скрининг.

Съчетанието на ваксинация и организиран популационен скрининг осигурява възможно най-ефективна защита срещу рака на маточната шийка.

Инициативата за организирането на Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка у нас е на Комисията по здравеопазването и Парламентарния консенсус за борба със социалнозначими заболявания към Народното събрание, на Организационен комитет на Българската седмица за предпазване от рак на маточната шийка, както и с подкрепата и на редица други организации.