Здравните власти у нас регистрират над 6000 заболели от морбили за последната една година.
Само три области в страната все още не са засегнати от заразата.
Това са Кюстендил, Смолян и Перник. Най-тревожна в момента е ситуацията в областите Хасково, Пловдив и Стара Загора. Там болните от морбили са стотици.
Затихва заболеваемостта в Добрич и Сливен, където преди месеци ситуацията също беше тежка. Разболяват се хора, които не са имунизирани. За обстановката в Хасково, разказва Мария Георгиева:
В Хасково само през февруари през същата помощ са минали над 200 пациенти със съмнения за морбили.
„Имаме от 5-месечно бебе до 40 годишна жена и боледуването е различно .Имаме в тежко състояние 10 пациенти с усложнения и пневмонии”, каза д-р Мариян Запрянов, зам.-директор на МБАЛ-Хасково.
До момента официално регистрираните случаи на морбили в Хасково са 169. В града обаче никой не говори за болестта. Мълчат и институциите
Всъщност морбили е вид едра шарка, която обаче може да протече с много усложнения. Освен децата, болестта може да застигне всеки, който не е имунизиран. Както и родените преди 1992 година, защото до тогава имунизация не е имало. В Хасково според лекарите болестта е тръгнала от ромското гето, където много от децата не са ваксинирани.
„Изборът дали детето си ще имунизираш не е личен, а това е социален проблем, защото това дете може да зарази другото. В момента моята жена е бременна, какво е виновна тя, ако я заразя от неимунизирано дете”, каза педиатърът д-р Марио Янакиев.
За да се ограничи разпространението на болестта, в ромската махала започва извънредна имунизация. Факт е обаче, че болестта отдавна е напуснала пределите на гетото и вече е с размерите на епидемия.