Съдебни медици протестират ефективно заради мизерията, в която са принудени да работят и заради ниските възнаграждения. Вчера се появи информация, че патоанатомите са отказали да приберат труп на убит възрастен мъж. Лекарите  отказваха да направят оглед и аутопсия на 6-годишното момче, убито във Варна. След преговори направиха компромис, само заради това, че става дума за дете.

Разследването за смъртта на 6-годишния Стефан продължава. Детето е било удушено, не  е било обезобразено, каквато информация се появи първоначално, предаде нашият кореспондент Десислава Кръстева.

"При такава ситуация, когато става дума за убийство на дете, човешкият морал надделява над всякакви протести", каза за „Тази сутрин” доцент Добринка Радойнова, национален консултант по съдебна медицина. Самата тя се отзова вчера и направи на място огледа на трупа на детето.

"Не се борим само за пари, не препятстваме разследването

и правосъдието, борим се за статут и за това да съществува нашата професия и след 5-10 години, защото е на изчезване, да бъдем оценени, защото стана ясно, че без нас, както в съдебното, така и в досъдебното производство системата не може да работи”, каза д-р Радойнова. По повод случая с починалата украинка, тя посочи, че тялото й ще бъде сложено с камера, за да бъде направена аутопсия след края на протестите.

Д-р Димитър Ганчев, началник на отделението по съдебна медицина в МБАЛ „Света Анна”, посочи, че медиците са на разположение на полицията през цялото денонощие. А възнагражденията се движат между 500 до 700 лева, освен хонорарите за медицински експертизи и явявания в съда.

Лечебните заведения вече са изготвили експертизи за около 20 хиляди лева, които не са изплатени. Д-р Вилиям Доков от болница „Света Марина” посочи, че ситуацията там е същата.

„Двете болници не се различаваме от това, че ни дължат пари. Имаме по същия начин от години неизплатени суми.

Често сумите за вещите лица се отрязват, дори със жлъчни коментари

която практика също не е етична”, каза д-р Доков. Коментарите били ”Великден мина” или „Коледа е далеч”. Условията на работа, по думите му, са такива, защото последните десетилетия не е имало доставки на инструменти или апаратура.

Какво ще стане с телата на починалите?

Доц. Радойнова посочи, че докато тече протестът труповете ще бъдат съхранявани в болнични камери, след което ще се прави аутопсия, и след това погребвани. Тя посочи, че медиците са притиснати и от болниците, ако не започнат да получават средства, а те трябва да дойдат от полицията и съдебната система.

От 1 януари с промяна в Закона за лечебните заведения разходите и транспорта за съдебно-медицински експертизи трябва да се плащат от съдебната система, но се оказало, че за това няма финансово обезпечение. Това на практика е спряло плащанията от страна на МВР.

Имат ли право лекарите да откажат оглед на местопроизшествие?

Всички криминалисти знаят, че е най-добре съдебният лекар лично да присъства на огледа, за да може да остане с лични впечатления, за да може при аутопсията да съпостави находката и фактите. Немислимо е тези две страни от един процес да бъдат делени. Разбира се, че в НПК пише, че на огледа трябва да присъства съдебен или друг лекар, но ако е друг лекар на каква база да правим аутопсия, като точно болниците ни искат пари, коментира доцент Добринка Радойнова, национален консултант по съдебна медицина.

На среща с представители на правната и на здравната комисия, както и на ВСС и ресорните министерства в понеделник са били приети предложенията да се заличи този текст от Закона за лечебните заведения. Решено е и сумите, които се дължат на болници, да се изплатят от разпоредителите, както и да  се направи промяна в Закона за съдебната власт.

За днес е насрочена среща между съдебните медици във Варна, Окръжната прокуратурата и полицията, от която зависи дали патоанатомите ще се върнат на работа.