Бизнесмен загуби фирмата си, след като бе изгонен от нея от съдружника си. Оказва се, че всичко това е направено легално, заради вратичка в закона. Цялата история може да видите тази събота в „Хрътките” по bTV Action от 20 ч.

Случаят започва преди повече от десет години. Оранжерии край Сандански били обявени за продан, като няколко човека ги закупили. В крайна сметка съдружниците останали основно двама - Гълъб Зегвелиев и Благой Ангелов. Двамата произвеждали домати и краставици и бизнесът вървял.

Постепенно между тях се появили търкания. Зегвелиев предложил на съдружника си да продадат дружество, тъй като не могат да го стопанисват заедно. Ангелов отказва и малко по-късно сменя от поста изпълнителен директор партньора си, който е и председател на съвета на директорите.

Нотариус Росица Бабалева, която е осъществила сделката по продажбата на оранжерията, си спомни добре спорната сделка. Тя обясни, че има вратичка в закона, която би могла да се използва в покупко-продажби като тази, защото не се изисква нотариус да удостовери съгласието на съдружниците да продадат имота си и е напълно възможно той да бъде прехвърлен и само с протокол от заседанието на общото събрание. Подобно нотариално съгласие липсвало и в сделката с продаданите оранжерии. Адвокат пък разкри, че законът от формална гледна точка е спазен.

Тъй като ставало дума за доста пари обаче, изгоненият съдружник Гълъб Зегвелиев не се отказал. Обърнал се към всяка съдебна инстанция в държавата, защото 60 декара оранжерии, 185 декара земя и 13 постройки били продадени общо за 158 000 лева, а били оценявани на 3 млн. лв.

По граждански път в продължение на две години окръжен съд, апелативен и върховен съд доказали, че са били използвани документи с невярно съдържание и Зегвелиев е възстановен в дружеството като изпълнителен директор. Но при влизането му във власт той заварва фирмата празна.

Оказва се, че подобни случаи не са изолирани. Вратичката в закона е "помогнала" за продажбите на много търговски дружества, смятат и от Българската търговско промишлена палата. От там  допълват, че законовите правила в тази сфера са налице, но съдилищата се произнасят по този тип казуси много различно.