Представители на синдикатите и работодателите заявиха при влизане на преговори в Националния съвет за тристранно сътрудничество, че не отстъпват от позициите си.

Изпълняващият длъжността президент на КНСБ Пламен Димитров каза, че синдикатите могат да направят компромис по някои от исканията на работодателите, но не и по разпределението на осигурителната вноска.

“По всички искания на работодателите, освен по искането вноската да се разпредели 50 на 50 между работодател и работещ, можем да преговаряме, но именно по разпределението на вноската не можем да водим диалог и няма да отстъпим милиметър”, заяви Димитров.

Сега вноската се разпределя в съотношение 60 към 40 съответно между работодателя и работника.

Димитров каза, че още не са ясни разчетите на Министерството на финансите на макрониво и едва след като това се изясни, ще се знае и с колко ще бъде увеличена осигурителната вноска.

“Ако има непреодолими пречки в преговорите между двете страни, има арбитър и това е държавата. Нека тя да си влезе в ролята”, коментира председателят на БСК Божидар Данев.

На въпрос дали работодателите държат осигурителната вноска да се  разпределя 50 към 50, Данев постави въпроса дали синдикатите са готови осигурителната вноска да не се вдига. Той подчерта, че  държавата трябва да внася по-високи осигурителни вноски за работещите в МО и МВР и да ги превежда всеки месец, а не както в момента - на три месеца.

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, който също влезе на заседанието на съвета каза, че финансовото министерство е подготвило много точни разчети. На въпрос дали те включват увеличение на осигурителната вноска с 2 процента, той каза, че това ще се разбере след приключване на заседанието.

В преговорите на тристранния съвет участва и премиерът Бойко Борисов.