С колко години ще се увеличи нужният осигурителен стаж?
Реформата със сигурност няма да се хареса на много от хората. От 1 юли 2011 г. жените вече няма да се пенсионират с 34 години осигурителен стаж, а с 37. При мъжете осигурителният стаж ще се увеличи от 37 на 40 години.
Добрата новина е, че възрастта за пенсиониране, засега, все още няма да се повиши. Жените пак ще се пенсионират на 60 години, а мъжете на 63 години.
Какво ще се случи с тези, които са навършили години за пенсиониране, но не им достига трудов стаж?
Те ще имат право да се пенсионират, но ще получават месечна пенсия в намален размер. За всяка година недостигащ стаж, пенсията ще се намалява с 2,4%. Предвижда се обаче стимулиране и бонус към бъдещите пенсии за тези, които макар да имат стаж и навършени години, продължават да работят. Всеки човек, който отложи пенсионирането си, ще взема бонус от 2,4% на година.
Пенсионната реформа ще се дебатира следващите месеци, но наесен се очаква промените да бъдат внесени за гласуване и одобрение в парламента.
Социалният министър посочи, че сега 43% от бюджета на страната отива за пенсии и социалноосигурителни доплащания. Реформата е неизбежна - с нея ще се укрепят финансите на НОИ, но и хората трябва да бъдат стимулирани да получават още по-високи пенсии.
"Ако искаме да бъдем максимално отговорни към сегашните пенсионери и към бъдещите, към сегашното поколение и най-вече към младите хора, ние трябва да пристъпим към реформите в пенсионното осигуряване", заяви министър Тотю Младенов.
Новината за вдигане на осигурителния стаж хвърля в паника хората които са над 50 години и са без работа. Те пресмятат, че трябва да започнат да се трудят още на 20, за да могат до 60 да натрупат необходимите години и да не са ощетени с по-малка пенсия. За Наджие това вече е невъзможно. Тя е безработна и вече е загубила време от стажа си.
"Имам девет години стаж, излязох по майчинство, но след това бях принудена да напусна, защото не мога да се справя сама с две деца. Мъжът ми е в чужбина, работи, за да изкара някои лев, откакто сме женени. Вече три години някъде ми се губи стаж. След 40 вече никой няма да иска да ме вземе на работа, защото нямам практика, какво съм работила, какво ще работя”, пита се Наджие Айнурова.
Само в област Търговище близо половината безработни са на възраст над 50 години. На пазара на труда те са заплашени първи да останат на улицата. Така не могат да съберат и сегашния стаж за пенсия.
"Просто не се надявам да се пенсионирам в такива условия на безработица, защото ние сме на такава възраст, че не можем да си намерим работа до толкова години да работиш. В момента сме на работа, но не се знае утре дали ще съм на работа. Ако не съм, не е гаранция, че ще си намеря накъде да продължа без прекъсване да работя”, смята Зехрегюл Адемова.
И въпреки че възрастта за пенсиониране няма да се променя, хората правят сметка, че ще трябва да се трудят доста над 60 години.
Въпросът за евентуално вдигане на възрастта за пенсиониране не се повдигна днес. Но и това е въпрос на време. Този процес тече вече в много европейски страни. Министър Младенов очаква промените да бъдат внесени наесен в парламента, за да влязат в сила от следващата година. Още от 1 януари ще се въведат различни минимално осигурителни доходи за самоосигуряващите се професии.
Повече четете в Politics.btv.bg